Tarih araştırmalarına kaynak olarak 28 Şubat sürecinin Cumhuriyet Gazetesi'ndeki yansımaları (1995 – 1999)
Reflections of the 28 February process on the Cumhuriyet Newspaper as a source for historical research (1995 – 1999)
  1. Tez No: 667962
  2. Yazar: HAKAN ERSARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KOÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Bu çalışmayla, 28 Şubat sürecinin içinde bulunan Cumhuriyet Gazetesi'nin yaptığı haberlerle süreci nasıl etkilediği ve bu süreçteki yerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Türkiye tarihine baktığımızda askerler, kendini cumhuriyetin ve laikliğin korucusu görüp çeşitli dönemler rejimi koruma iddiasıyla müdahalelerde bulunmuştur. 28 Şubat sürecinde de askerler bu müdahalesini medyanın ve sivil toplum örgütlerinin yönlendirmesi ve yardımıyla yapmıştır. 28 Şubat 1997 tarihinde rejimi koruma güdüsüyle asker üyelerin Milli Güvenlik Kurulu'nda aldığı kararların hükümetçe uygulanması istenmiştir. Alınan kararlarla toplum ana medyanın etkinliğiyle yeniden şekillendirilmek istenmiş, yeni bir oluşum başlatılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla yapılacaklar listesi oluşturulup, rejim özüne döndürülmeye çalışılmıştır. Bu zor süreçlerde kamuoyunun desteğini almak ve alınan kararları kamuoyuna anlatabilmekte önemli bir unsurdur. 28 Şubat sürecinde de medya bu rolü oldukça etkili kullanmış, süreç yapılan haberler ve yazılarla kamuoyuna anlatılmıştır. Cumhuriyet Gazetesi' de bu süreçte yaptığı yayınlarla sürecin içinde önemli bir aktör olmuştur. Yapılan haberlerle, yazılan köşe yazılarıyla toplum etki altına alınıp, yapılacak herhangi bir müdahaleye meşruluk kazandırılmaya çalışılmıştır. Milli Güvenlik Kurulu kararlarından sonrada halkın refahı, mutluluğu ve rejimin geleceği için alınan kararların uygulanması gerektiği telkinleri yapılmış, Cumhuriyet Gazetesi'nce sürece sahip çıkılmıştır. Medya organlarının 28 Şubat sürecinde olan gücü ve etkinliği Cumhuriyet Gazetesi incelemesinde ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to reveal how Cumhuriyet Newspaper, which was is in the process of February 28, affected the process with its news and its place in this process. Soldiers we look at the history of Turkey, secularism and the republic itself has intervened allegedly saw the guards protecting the various periods regime. During the February 28 process, the soldiers made this intervention with the guidance and help of the media and non-governmental organizations. On February 28, 1997, with the motive to protect the regime, the government was asked to implement the decisions taken by the military members in the National Security Council. With the taken decisions, the society was wanted to be reshaped with the efficiency of the media, and a new formation was tried to be initiated. For this purpose, a to-do list was created and the regime was tried to be returned to its essence. In these difficult processes, it is an important factor in getting the support of the public and in explaining the decisions taken to the public. The media used this role very effectively in the process of February 28, and the process was explained to the public with the news and articles. Cumhuriyet Newspaper has been an important actor in the process with his publications in this process. With the news made and the articles written, the society was influenced and it was tried to legitimize any intervention. After the decisions of the National Security Council, suggestions were made that the decisions taken for the welfare, happiness of the people and the future of the regime should be implemented, and the process was claimed by Cumhuriyet Newspaper. The power and effectiveness of the media organs in the process of February 28 was revealed in the Cumhuriyet Newspaper analysis.