TMS-12 Gelir Vergileri Standardı kapsamında ertelenmiş vergiler: Bir araştırma
Deferred taxes within the scope of TAS-12 Income Taxes Standard: A research
  1. Tez No: 667961
  2. Yazar: MEHMET OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tezin amacı, muhasebe meslek mensuplarının TMS 12 Gelir Vergileri Standardı kapsamında ertelenmiş vergilere bakış açılarını tespit ederek, ertelenmiş vergi hakkında ayrıntılı bilgiler vermektir. Çalışmanın temel çıkış noktası Türkiye Muhasebe Standartlarının muhasebe meslek mensupları tarafından her geçen gün uygulama sıklıklarının artmasıdır. Bu standartlardan bir tanesi olan TMS 12 Gelir Vergileri Standardı, muhasebe uygulamaları açısından yeterince anlaşılması ve açıklanması gerekmektedir. Çalışmada, Batı Akdeniz Bölgesinde faaliyette bulunan muhasebe meslek mensuplarının TMS 12'ye bakış açılarını tespit etmek amacıyla anket yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda çeşitli bulgulara ulaşılmış ve öneriler getirilmiştir. Ayrıca ertelenmiş verginin muhasebeleştirilmesi de örnekler yardımıyla açıklanmıştır. Bu araştırmanın daha önce ülkemizde yapılmamış olması nedeniyle literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmanın bulgularına bakıldığında, ankete katılan muhasebe meslek mensuplarının, TMS 12 Gelir Vergileri Standardı kapsamında Ertelenmiş Vergiler ile ilgili genel tanımlamalar hakkında bilgi sahibi oldukları, ertelenmiş vergiye neden olan işlemler ve bu işlemlerin muhasebeleştirilmesiyle ilgili az bilgi sahibi oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to determine the perspectives of professional accountants on deferred taxes within the scope of TAS 12 Income Taxes and to give detailed information about deferred tax. The starting point of the study by the accounting profession in Turkey Accounting Standards is the increase in the frequency of application every day. TMS 12 Income Taxes Standard, one of these standards, should be understood and explained sufficiently in terms of accounting practices. In the study, a questionnaire was conducted in order to determine the perspectives of the accounting professionals operating in the Western Mediterranean Region towards TAS 12. As a result of this research, various findings were reached and suggestions were made. In addition, the accounting of deferred tax is explained with the help of examples. It is thought that this research will contribute to the literature since it was in our country before. Considering the findings of the study, it has been determined that the accounting professionals participating in the survey have information about the general definitions of Deferred Taxes within the scope of TAS 12 Income Taxes Standard, and they have little information about the transactions that cause deferred tax and the accounting of these transactions.