Demir talaşı katkılı betonların ve etriye kanca açısının konsol kirişlerin yapısal davranışına etkisi
The effect of iron chip reinforced concretes and stirrup hook angle on the structural behavior of cantilever beams
  1. Tez No: 667965
  2. Yazar: ÖMER FATİH SANCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ZEKİ ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, laboratuvar ortamında hazırlanan betonarme konsol kirişlerin çeşitli özellikleri değiştirilerek, farklılaşan konsol kirişlerin davranışı incelenmiştir. Konsol kiriş numuneleri betonarme hesap yapılarak denge altı ve denge üstü olacak şekilde tasarlanmıştır. Konsol kirişlerin yapımında kullanılan betonun içindeki 0-4 mm aralığındaki agregaların miktarı belirlenmiş ve bu miktar %10, %20 ve %40 oranlarında azaltılarak yerlerine endüstriyel atık malzemesi olan demir talaşı yerleştirilmiştir. Oluşturulan numuneler etriye kanca açıları 90 ve 135 derece olacak şekilde farklılaştırılarak oluşturulmuştur. Deneysel düzenekle kırılan konsol kirişlerin Yük-Deplasman eğrileri elde edilmiştir. Elde edilen deney sonuçları karşılaştırma yapılarak yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre etriye kanca açısı 135 derece olan betonarme konsol kirişlerin, etriye kanca açısı 90 derece olan betonarme konsol kirişlere göre hem dayanımlarında hem de süneklik katsayılarında artışlar olmuştur. Denge altı donatılı olarak oluşturulan konsol kirişler, denge üstü donatılı olarak oluşturulan konsol kirişlere göre daha sünek davranmıştır. İçerisinde %40 oranında demir talaşı katkı maddesi olan konsol kirişler en yüksek dayanıma ulaşmış ve en gevrek kırılma örneklerini sergilemişlerdir. İçerisinde %10 ve %20 oranında demir talaşı katkı maddesi içeren konsol kirişler ise referans konsol kirişlere göre dayanımında hafif azalmalarla birlikte süneklik değerlerini arttırmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, reinforced concrete cantilever beams were prepared in a laboratory environment by changing their various properties. The behavior of differentiated cantilever beams has been studied. Cantilever beam samples are designed to be under-balance and above-balance by calculating reinforced concrete. The amount of aggregates in the 0-4 mm range in the concrete used in the construction of the cantilever beams was determined and this amount was reduced by 10%, 20% and 40%, and iron chip, an industrial waste material, was placed in their places. The samples were formed by differentiating stirrup hook angles to be 90 and 135 degrees. Load-displacement curves of cantilever beams, which were broken by experimental setup, were obtained. The experimental results obtained were interpreted by making comparison. According to the findings obtained in the research, both the strength and the ductility coefficients of reinforced concrete cantilever beams with stirrup hook angle of 135 degrees were increased compared to reinforced concrete cantilever beams with stirrup hook angle of 90 degrees. Cantilever beams created under-balanced reinforcement behaved more ductile than beams formed above-balanced reinforcement. Cantilever beams with 40% iron chip additive have reached the highest strength and exhibited the most brittle fracture examples. Cantilever beams containing %10 and 20% iron chip additives, on the other hand, increased their ductility values with slight decreases in strength compared to reference cantilever beams.