Ortaokul matematik öğretmeni adaylarının problem oluşturma becerilerinin öğrenme stillerine göre incelenmesi
Investigating the problem-posing skills of middle school pre-service mathematics teachers by their learning styles
  1. Tez No: 668002
  2. Yazar: EBRAR AKBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KATRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Problem oluşturma, matematik eğitimindeki temel becerilerden biridir. Öğrenme stilleri ise kişinin öğrenme biçimini gösterir. Bu bağlamda araştırmanın amacı, ortaokul matematik öğretmeni adaylarının problem oluşturma becerilerinin öğrenme stillerine göre incelenmesidir. Bu araştırma bir durum çalışmasıdır. Araştırmanın katılımcıları elverişli örnekleme yöntemine göre belirlenmiştir. Bu çerçevede araştırma, 103 ortaokul matematik öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanması için öğretmen adaylarına araştırmacı tarafından hazırlanan Problem Oluşturma Formu ve Kolb'un Öğrenme Stilleri Envanteri (KÖSE-III) uygulanmıştır. Ardından veriler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular frekans (f) bazında sunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; ayrıştırma öğrenme stiline sahip öğretmen adaylarının serbest problem oluşturma becerilerinde başarısız, yarı-yapılandırılmış ve yapılandırılmış problem oluşturma becerilerinde ise orta düzeyde başarılı oldukları belirlenmiştir. Değiştirme öğrenme stili ve yerleştirme öğrenme stiline sahip öğretmen adaylarının serbest, yarı-yapılandırılmış ve yapılandırılmış problem oluşturma durumlarının üçünde de başarısız oldukları belirlenmiştir. Özümseme öğrenme stiline sahip öğretmen adaylarının ise yarı-yapılandırılmış problem oluşturmada ise başarısız, serbest ve yapılandırılmış problem oluşturmada ise orta düzeyde başarılı oldukları görülmüştür. Bu sonuçlardan yola çıkarak araştırmada, öğretmen adaylarının öğrenme stillerine ve problem oluşturma becerilerine ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the basic skills in mathematics education is problem posing. Learning styles show the learning manner of a person. Having regarded this context, the aim of the current study is to investigate the problem posing skills of pre-service middle school math teachers according to their learning styles. Case study has been carried out within the scope of this research. Participants of the research were chosen in accordance with convenient sampling method. In this regard, the research has been conducted with 103 pre-service middle school math teachers. A problem posing form prepared by the researcher and Kolb's Learning Styles Inventory (KLSI-III) were used on pre-service teachers in order to collect the data. Then, data collected were analyzed. The findings were presented in frequency (f). According to the research results, it was determined that pre-service teachers who have converging learning style failed in their free problem-posing skills and had moderate success in their semi-structured and structured problem-posing skills. Besides, it was concluded that pre-service teachers having diverging learning style and accomodating learning style failed in their free, semi-structured and structured problem-posing skills. It was observed that pre-service teachers with the assimilating learning style failed to create semi-structured problem-posing, and they were moderately successful in free and structured problem-posing. Based on these results, suggessions were presented regarding pre-service teachers' learning styles and problem-posing skills in the current study.