Çevrim içi piyano eğitiminin öğrenci ve öğretmen motivasyonu açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
Examination and evaluation of online piano education in terms ofteacher's and student's motivation
  1. Tez No: 668001
  2. Yazar: FİLİZ ÇAĞLA
  3. Danışmanlar: PROF. ŞİRİN AKBULUT DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Piyano eğitiminde motivasyonun önemi, eğitim sürecinin başarıya ulaşmasına etki edecek değerde ve niteliktedir. Bu araştırmada çevrim içi piyano eğitiminin öğrenci ve öğretmen motivasyonu açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu; İstanbul ilinde bulunan Başakşehir Güzel Sanatlar Lisesi'nden, Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi'nden ve Aşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi'nden seçilen 2'şer piyano öğretmeni olmak üzere toplamda 6 piyano öğretmeni ve aynı okullarda ilgili öğretmenlerle çevrim içi piyano dersi yapmakta olan 12 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmaya 12 öğrenci, 6 öğretmen olmak üzere toplam 18 katılımcı katılmıştır. Bu kapsamda çalışma grubu ile yüz yüze ve çevrim içi gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda elde edilen veriler 'betimsel analiz' yöntemiyle düzenlenerek, 'içerik analizi' yöntemiyle derinlemesine çözümlenmiş, tema, kategori ve kodlar oluşturularak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda, çevrim içi piyano eğitiminin teknoloji destekli bir eğitim olması ve bu eğitim sürecinde her öğrencinin evinde enstrüman olmaması, materyal aktarımı konusunda yaşanan sıkıntılar, elektrik ve altyapı problemleri, öğretmen-öğrenci arasındaki enerji aktarımı ile ilgili sorunlar sebebiyle öğrencilerin ve öğretmenlerin motivasyonlarının olumsuz etkilendiği belirlenmiştir. Yaşanan bu sorunlar dolayısıyla hem öğrencilerin hem öğretmenlerin yüz yüze eğitimi tercih ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of motivation in piano education has the value and quality that will affect the success of education. The purpose of this research is the examination and evaluation of student and teacher motivation on online piano education.The working group of this research includes 2 teachers from Avni Akyol Fine Arts Highschool and 2 teachers from Başakşehir Fine Arts Highschool and 2 teachers from Aşık Veysel Fine Arts Highschool which in total 6 teachers and 12 students being educated by these teachers on online piano education. Therefore, this research has 18 participants, 6 teachers and 12 students. In this context, the data was obtained with the help of face-to-face and online semi-structured interviews with the working group which were analyzed in depth with the“content analysis”method and by using the“descriptive analysis”method, and interpreted by creating themes, categories and codes. As a result of the study, it was determined that online piano education is a technology-supported education and that during this education process, not every student has an instrument at home, problems in material transfer, electricity and infrastructure problems, and problems with energy transfer between teacher and student have negatively affected the motivation of students and teachers. Due to these problems, it was determined that both students and teachers preferred face-to-face education.