Diffüz büyük B hücreli lenfomada F-18 FDG PET tekstür özelliklerinin tedavi yanıtı ve sağkalım ile ı̇lişkisi
The relation of F-18 FDG PET radiomics features with treatment response and survival in diffuse large B cell lymphoma
- Tez No: 668007
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada diffüz büyük B hücreli lenfomada (DBBHL) tedavi öncesi F-18 FDG pozitron emisyon tomografisi (PET) görüntülerinden elde edilen tekstür özelliklerinin; tedavi yanıtı, hastalıksız sağ kalım ve genel sağkalım ile ilişkisinin araştırılması ve bu özelliklerin prognostik öneminin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında, 2016-2018 yılları arasında birinci basamak kemoterapi verilen diffüz büyük B hücreli lenfoma tanılı 45 hastanın tedavi öncesi PET görüntülerindeki 147 lezyona ait tekstür özellikleri sayısallaştırılmış, ayrıca SUV temelli konvansiyonel PET ölçümleri elde edilmiştir. Tedavi sonunda lezyonların yanıt düzeyi PET/BT ve tanısal BT görüntüleri üzerinde Lugano kriterlerine göre belirlenmiş ve ek olarak hastaların ortalama 2 yıllık hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım bilgilerine ulaşılmıştır. Bulgular: Çalışma sonucunda; SUVmaks ve GLCM Dissimilarity değerlerinin inkomplet yanıtı, GLZLM SZE özelliğinin ise hastalıksız sağkalımı öngören bağımsız prediktörler olduğu, bunlara ek olarak birçok tekstür özelliğinin yüksek tanısal performans ile tedavi yanıtı ve sağkalım gruplarını ayırt edebildiği sonucuna varılmıştır. Sonuç: Bulgular, tümör biyolojisindeki heterojenite nedeniyle klinik seyrin hastalar arasında farklılıklar gösterdiği diffüz büyük B hücreli lenfomada, tedavi öncesi PET görüntülerindeki artmış heterojenitenin, tedaviye tam yanıt ve sağkalım oranlarında azalma ile ilişkili olduğu hipotezini destekler niteliktedir. Bu yaklaşımın geçerliliğin doğrulanması halinde, DBBHL hastalarındaki etkin terapötik stratejilerin belirlenmesine katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the relation of pre-treatment F-18 FDG positron emission tomography (PET) radiomics features with treatment response, disease-free survival and overall survival in diffuse large B cell lymphoma (DLBCL). Patients and Methods: Forty-five patients diagnosed with diffuse large B cell lymphoma who received first-line chemothetapy between 2016 and 2018 were included in the study. Radiomics features and SUV-based conventional PET parameters were extracted from PET images for a total of 147 lesions. Response to treatment were determined at the end of first-line therapy according to PET/CT and diagnostic CT images using to Lugano criteria. Results: SUVmax and GLCM Dissimilarity values were found to be the independent predictors for incomplete response, while GLZLM SZE was an independent predictor for disease-free survival. In addition to these, several other radiomics features were able to differentiate incomplete response and decreased survival rate with high diagnostic performance. Conclusion: These findings support the hypothesis that increased heterogeneity in pre-treatment PET images might be associated with treatment failure and poor prognosis in DLBCL. This approach, if validated, can contribute to the development of effective therapeutic strategies in DLBCL patients.