Kronik böbrek yetmezliği olgularında retina damar yoğunluğu ve sinir lifi kalınlığının incelenmesi
Kronik böbrek yetmezliği olgularinda retina damar yoğunluğu ve sinir lifi kalinliğinin i̇ncelenmesi
  1. Tez No: 668006
  2. Yazar: ÖZLEM ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADIME ULVIYE YIGIT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Hemodiyaliz tedavisi gören son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda, böbrek hasarı olmayan hipertansif hastalarda ve sağlıklı bireylerde makula ve peripapiller alanda retinal damar yoğunluğunun ve sinir lifi kalınlığının optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ile değerlendirilerek karşılaştırılması Gereç ve yöntemler: Bu çalışmaya SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği Hemodiyaliz Ünitesinde son dönem böbrek yetersizliği nedeni ile Aralık 2019- Şubat 2020 arasında diyaliz tedavisi gören 40 hasta, esansiyel hipertansiyon nedeniyle takip edilen 40 hasta ile benzer demografik özelliklere sahip 40 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Tüm hastaların sağ gözü çalışılmıştır. Tüm hastalara OKTA çekimi yapıldı. Tüm gözlerin fovea merkez alınarak 6×6 mm² makuler alan, optik disk merkez alınarak 4.5×4.5 mm² disk ve peripapiller alan taraması yapıldı. Otomatize segmentasyon ile maküler yüzeyel kapiller pleksus ve derin kapiller pleksus ayrı ayrı değerlendirildi. Elde edilen imajlar üzerinden damar yoğunlukları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the vessel density and retinal nerve fiber layer thickness in the optic disc and macula using optical cohorence tomography angiography (OCTA) between patients receiving hemodialysis with end stage renal disease, hypertensive patients and healty subjects. Materials and Methods: 40 patients receiving hemodialysis with end stage renal disease between December 2019 and February 2020 in the Hemodialysis Unit of Nefrology, 40 patients treated for esential hypertension and 40 healty subjects in Center of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital were included in the study. Right eyes of all patients were evaluated. All patients had undergone OCTA imaging. A 6×6 mm² area, centered on the fovea and a 4.5×4.5 mm² area centered optic disc, was scanned for all the study eyes. The automated segmentation allowed seperate analysis of the macular superficial capillary plexus and the deep capillary plexus. On the obtained images, vascular density measurements were computed. Results: The mean macular retinal thickness was thinner in patients with end stage chronic kidney failure versus hypertensive patient group and healty subjects (p < 0.01).There isn't any difference in maculer retinal thickness between hypertensive and healty subject groups.