Futbol hakemlerinin klasmanlarına göre psikolojik dayanıklılık ve karar verme stillerinin incelenmesi
Analayzing the phychological resielence and making a call of referees according to their divisions
- Tez No: 668011
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BADE YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Materyal ve Metot: Araştırmanın örneklemini Samsun ve Ordu Bölgesinde Türkiye Futbol Federasyonunda faal olarak görev alan 109 il hakemi, 49 klasman hakem ve 36'sı bölgesel hakem olmak üzere toplam 194 futbol hakemi oluşturmaktadır. Bu çalışmada futbol hakemlerine, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan“Melbourne Karar Verme Ölçeği I-II”ve Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği birlikte uygulanmıştır. Klasman, hakemlik yılı, eğitim durumu değişkenlerine göre psikolojik dayanıklılık ve karar verme puanlarının karşılaştırılması ANOVA testi, farklılığın oluştuğu durumlarda farklılaşmanın yönünü tespit edebilmek için ise Tukey çoklu karşılaştırma testi yapılmıştır. Hakemlerin futbol oynama durumlarına göre psikolojik dayanıklılık ve karar verme puanlarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t testi yapılmıştır. Bulgular: Farklı illerde görev yapan il, klasman ve bölgesel futbol hakemlerinin psikolojik dayanıklılık ve karar verme stillerinin hakemlik yılı, eğitim durumu herhangi bir spor dalıyla uğraşma değişkenlerine göre anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
AIM: To determine the strategies of making a call and phychological resielence of football referees. MATERIAL AND METHOD: 109 city referees officiated actively by Turkish Football Federation in Samsun and Ordu provinces, 49 class referees and 36 regional referees of 194 football referees exemplify this study. In this study, Melbourne decision- making scale 1-2 of which validity and reliability was studied and Phycholigal Resielence Scale were applied to the football referees. To compare the marks of phychological resielence and decision- making according to some variates as years of class refereeing and education status ANOVA test, to find out the way of difference in cases where the difference arise Tukey multiple comparison test were used. To the compare the marks of phychological resielence and making a call of referees in case of playing football independent groups were tested. FINDINGS: It was determined that there was no significant differentation in the phychological resielence and the making a call strategies of city, class and regional referees who referee matches in diffirent cities according to variates as the years of refereeing, educational status, being interested in a branch of sport. In the study, it was found a meaningful difference in decision- making dimension of referees acoording to their years of refereeing. CONCLUSION: As the years of refereeing increase, the noticing referee' own practicum while setting goals, making the best decision, respect and confidence for their own decisions can be provided by directing much more matches, facing with much more positions and improving their knowledge with the experience that all of above bring with