Türkiye futbol liglerinde görev yapan hakemlerin anlık kaygı durumlarının incelenmesi (Kahramanmaraş il örneği)
Examining the momentary anxiety states of referees working in Turkish football leagues (Kahramanmraş province example)
- Tez No: 918657
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL TÜRKÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, futbol hakemlerinin yaş, eğitim düzeyi, mesleki deneyimleri ve klasmanlarına göre kaygı düzeylerinde farklılık olup olmadığını incelemektir. Kahramanmaraş ilinde görev yapan 38 aday hakem, 74 il hakemi, 10 bölgesel yardımcı hakem ve 6 bölgesel hakemden oluşan toplam 128 hakemle sınırlı olan bu çalışma, hakemlerin sürekli kaygı düzeylerini değerlendirmek amacıyla Öner ve Le Compte (1985) tarafından Türkçeye uyarlanan ve geçerliliği test edilen Spielberger'in Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (State-Trait Anxiety Inventory, STAI) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi, SPSS 20 paket programı ile yapılmış ve betimleyici istatistikler kullanılarak sunulmuştur. Gruplar arasındaki ortalama puan farklarını değerlendirmek için ANOVA (varyans analizi) uygulanmış, anlamlı bulunan parametrelerde ise gruplar arasındaki farkları belirlemek amacıyla Post-Hoc Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine whether there are differences in anxiety levels of football referees according to their age, education level, professional experience and classification. This study, limited to a total of 128 referees consisting of 38 candidate referees, 74 provincial referees, 10 regional assistant referees and 6 regional referees working in Kahramanmaraş province, was conducted using Spielberger's State-Trait Anxiety Inventory (STAI), which was adapted to Turkish and tested for validity by Öner and Le Compte (1985) in order to evaluate the trait anxiety levels of referees. Data analysis was performed with SPSS 20 package program and presented using descriptive statistics. ANOVA (variance analysis) was applied to evaluate the mean score differences between the groups, and Post-Hoc Tukey test was used to determine the differences between the groups in the parameters found to be significant.