Futbol hakemlerinin karar verme ve özgüven düzeylerininincelenmesi
The analysis of the football referees' confidence levels and level of decesion making
  1. Tez No: 787876
  2. Yazar: UĞUR BAYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMAALİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünyanın her ülkesinde futbol büyük ilgi görmekte olup, milyarlarca insanın ilgi alanına girmektedir. Bu ilginin sonucunda futbolun oluşturduğu ekonomik hacmin dünya ekonomisinde oluşturduğu payın büyük bir orana sahip olduğu son zamanlarda daha net görülmektedir. Bu sebeple gelişen, değişen ve globalleşen futbolda, müsabaka sonuçlarının en adil şekilde sonuçlanması kamuoyunun ortak beklentisidir. Futbol müsabakalarının adil bir şekilde yönetilmesi, devam etmesi ve tamamlanmasında hakemlerin büyük etkisi olduğuna inanılmaktadır. Hakemlerin kural bilgisi ve tecrübelerinin yanı sıra adil bir müsabaka yönetmelerinde fizyolojik ve psikolojik durumlarının da önemi bir hayli büyüktür. Futbol hakemliği en üst klasmanlarda profesyonel bir iş olarak yapılıp ciddi gelirler sağlasa da bu profesyonelleşme oranına ulaşan hakem sayısı oldukça düşüktür. Örnekle açıklamak gerekirse Türkiye'de vizeli hakem sayısı 6469 olup sadece 23 hakem profesyonel olarak görev yapmaktadır. Bu sebeple hakemlik büyük bir çoğunluk için ikinci bir meslek, bir hobi ya da serbest zamanlarını spor etkinliği olarak değerlendirdiği bir ilgi alanı olmaktadır. Bu çalışmada futbol hakemlerinin karar vermedeki düzeyleri ile özgüven düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veri toplama araçlar 8.Bölge'de bulunan Adıyaman, Mardin, Batman, Bingöl, Diyarbakır, Muş, Iğdır, Ağrı, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Urfa, Elazığ, Bitlis, Malatya, Tunceli illerinde faal olarak görev yapan futbol hakemlerine uygulanmıştır. Araştırmaya gönüllü olarak katılan futbol hakemlerinin özgüven düzeylerinin incelenmesi ile karar verme düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmek için verilerin elde edilmesinde anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini 8. bölgede görev yapan (n=850) futbol hakemin oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, genç futbol hakemlerinin öz güven puanının daha düşük olduğu hakemlerin öz güven düzeylerinin anlamlı belirleyicileri olarak yaş ve hakemlik tecrübesi saptanmıştır. Burada yer alan durumun en önemli nedenlerinden biri hakemliğin deneyime dayalı olarak gelişiyor olmasıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, bilgi başarılı deneyimlerle gelişir ve daha sonra deneyim uzmanlığa dönüşmektedir. Bu nedenle genç hakemlerin öz güven düzeylerini artırmak için daha fazla hakemlik deneyimi kazanmaları beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Football attracts great attention in every country of the world and is in the field of interest of billions of people. As a result of this interest, it is true that the economic volume created by football has a large share in the world economy. For this reason, in the developing, changing and globalizing football, it is the common expectation of the public that the results of the competitions will be concluded in the fairest way. It is believed that referees have a great influence on the fair administration, continuation and completion of football matches. In addition to the knowledge and experience of the rules of the referees, their physiological and psychological states are also of great importance in managing a fair match. Although football refereeing is done as a professional job in the top divisions and provides serious income, the number of referees who reach this professionalization rate is quite low. To explain with an example, the number of referees with visa is 6469 in Turkey and only 23 referees work as professionals. For this reason, refereeing becomes a second profession, a hobby or a field of interest for the vast majority of whom they consider their leisure time as a sporting activity. The aim of this study is to examine the relationship between the decision-making levels of football referees and their self-confidence levels. The data obtained in the research is planned to be analyzed using the SPSS Windows 25.0 program. Data collection tools will be applied to football referees who are actively working in the provinces of Adıyaman, Mardin, Batman, Bingöl, Diyarbakır, Muş, Iğdır, Ağrı, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Urfa, Elazığ, Bitlis, Malatya, Tunceli in the 8th Region. . In order to reveal the relationship between the self-confidence levels of football referees who participated in the research voluntarily and their decision-making levels, the survey technique was used to obtain the data. The universe of the research consists of the football referee working in the 8th region (n=850). According to the results of the research, age and refereeing experience were found to be significant determinants of the self-confidence levels of the young football referees, whose self-confidence score is lower. One of the most important reasons for the situation here is that refereeing develops based on experience. As mentioned earlier, knowledge develops through successful experience, and then experience turns into expertise. For this reason, young referees are expected to gain more refereeing experience in order to increase their self-confidence level.