Developing a software for proper assembly of planetary gearbox components with low backlash
Düşük boşluk hedefli gezegen dişli kutusu bileşenlerinin uygun montaj gruplaması için bir yazılım geliştirilmesi
  1. Tez No: 668013
  2. Yazar: BAHADIR KARBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Dişliler, tork ve hareket iletimini dolayısıyla güç iletimi için yaygın olarak kullanılan makine elemanlarıdır. Ana amacın torku iletmek olduğu uygulamalarda dişliler genellikle tek yönlü dönerken, ana amacın hareketi iletmek olduğu uygulamalarda dişliler genellikle çift yönlü döner. Her iki durumda da tek yönlü veya çift yönlü döner olsun, kavrama yapan dişlerin yanakları arasında belirli bir miktarda boşluğa (genellikle“boşluk”adı verilen serbest açısal hareket) fonksiyonel nedenler için izin verilir. Boşluk uygun dişli kavraması için gerekliyse de dikkatle kontrol edilmediğinde bir kusurdur.Gezegen dişli kutusu robot, radar gibi kritik uygulamalar da kullanılan dişli tahrik tiplerinden biridir. Bu nedenle, gezegen dişli kutularında geri tepme değeri oluşturmak kritik endüstriler için pratik bir sorundur. Bu tezde,planet dişli kutusunun geri tepmesini etkileyen ilgili parametreler belirlenecek ve her parametre ile geri tepme arasındaki ilişkiler elde edilecektir.(süren ve tahrik edilen) yüzlerce dişlinin her biri ölçülüp ve tüm ölçüm verilerinin bir veri tabanında saklandığı dişli çiftlerinin bir montaj hattının sağlandığı varsayıldığında,yazılım ile olası maksimum ve minimum boşluk değeri tahmin edilip.gezegen dişli kutuları için bir dizi geri tepme değeri sağlamak için bir montaj prosedürü yöntemi geliştirilecektir. Yazılım ile tahmin edilen hedef boşluk aralığına sahip bu tür seçilmiş çiftler, montaj sürecini hızlandırmaya ve planet dişli kutusu montajları için reddedilenlerin sayısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Gears are the machine elements used widely for transmission of torque and motion it follows that transmission of power. In applications the main aim is to transmit torque gears usually rotate unidirectional whereas in applications where main aim is to transmit motion gears usually rotate bidirectional. In both cases, even if rotates unidirectional or bidirectional, a certain amount of space (free angular movement usually called“backlash”) between meshing teeth flanks are allowed for functional reasons. Backlash is a need for proper gear mesh also a defect if it is not controlled closely. One of the gear drive types used in robot, like critical applications is planetary gearbox. Therefore, establishing backlash value in planetary gearboxes is a practical problem for critical industries. In this thesis, pertinent parameters effecting backlash of a planetary gearbox will be determined and relations between each parameter and backlash will be formed. Assuming that an assembly line of a pair of gears are supplied with hundreds of driving and driven gears each of which was measured, and all measured data are stored in a data base. The software will estimate likely maximum and minimum backlash of a pair selected. Thus, a method of assembly procedure will be performed a range of backlash for planetary gearboxes. Such selected pairs with targeted backlash range is predicted via the software and it will help speed up the assembly process and reduce the number of rejected for planetary gearboxes assemblies.