Kullanıcı açısından lüks tüketim ürünlerinde endüstri tasarımının yerinin değerlendirilmesi
Evaluation of industrial design importance according to consumers' perceptions
- Tez No: 668015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SARİYE SELHAN YALÇIN USAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tezin kapsamında lüks tüketiminde endüstriyel tasarımın önemi ve yeri, tüketici bağlamında değerlendirilmiştir Bireylerin tüketim yaklaşımlarının anlaşılmasında gösteriş tüketimi, kültür tüketimi, sembolik tüketim araştırmaları ve bunların hayat tarzı bağlamındaki etkileri önemlidir. Endüstriyel tasarımda ise ürün geliştirmedeki yeri, estetik anlayışı, şirket performansına etkisi ve tüketiciyle etkileşimi ile birlikte lüks ürünlere evrilmesi incelenmektedir. Endüstriyel tasarımın şirketler açısından önemini anlamak adına kaynak araştırması ve lüks ürün algısını anlamak için tüketicilerle İzmir, Türkiye'de anket yapılmıştır. Anket sonucunda çıkan tüketici lüks beklentileriyle, endüstriyel tasarımın ürün geliştirmedeki görevleri karşılaştırılarak aralarındaki bağlantı kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis compares the importance of industrial design in luxury consumption from consumer and company perspectives and searches for an established connection. Consumption has been investigated on terms of conspicuous consumption, cultural consumption, symbolic consumption and life style formation to reach luxury consumption. Industrial design, its role in product development, its aesthetic understanding, its effect on company performance and its evolution into luxury products with its interaction with consumers are examined. Literature research was conducted in order to understand the importance of industrial design and consumerism. A survey was held in İzmir, to understand the perception of consumers in Izmir, in Turkey. The relationship between the consumer luxury expectations obtained as a result of the survey and the tasks of industrial design in product development were compared.