Plastik enjeksiyon ile ince cidar malzemesi üretimde kullanılan kalıp ve malzemeye bağlı meydana gelen üretim hataları ve giderme yollarının araştırılması
Investigation of production errors and remedies that occur due to the mold and material used in the production of thin wall material by plastic injection
  1. Tez No: 668022
  2. Yazar: ALİ GÖKKORUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA TAŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı plastik malzemenin, plastik enjeksiyon makineleri ile enjeksiyon yöntemi ile imalat sırasında ortaya çıkabilecek hataların daha önceki analizlerinin yardımı ile tespiti edilerek ve hızlı ve doğru bir yöntem belirleyerek hataların giderilmesini sağlamaktır. Plastik enjeksiyon prosesi başlamadan önce, üretilecek parçanın kalıp tasarımı yapılır. Kalıp tasarımı yapılırken oluşan parçanın enjeksiyon sırasında eriyik malzeme yönü, kalıbın gaz atma yönü, ve parçanın kalıptan çıkarılması yönü hesaplanmalıdır. Kalıp imalatı hazır olduktan sonra hammadde seçimi yapılır. Enjeksiyon prosesi işlemine geçmeden önce enjeksiyon makinesi ayarları parçaya uygun olarak yapılmalıdır. Tüm ayarlardan sonra plastik enjeksiyon prosesine başlanılmaktadır. Bu çalışmada; plastik enjeksiyon prosesi sırasında malzemeden, kalıptan, soğutma sistemlerinden ve enjeksiyon makinelerinden oluşan sorunları analiz ederek, sorunların çözümlerini anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the errors that may arise during the production of plastic material with the injection method with plastic injection machines with the help of previous analyzes and to eliminate the errors by determining a fast and accurate method. Before the plastic injection process starts, the mold design of the part to be produced is made. While designing the mold, the molten material direction during the injection of the formed part, the gas discharge direction of the mold, and the removal direction of the part must be calculated. After the mold production is ready, raw material selection is made. Before starting the injection process, the injection machine settings must be made in accordance with the part. After all the settings, the plastic injection process is started. In this study; during the plastic injection process, problems arising from the material, mold, cooling systems and injection machines are analyzed and the solutions of the problems are explained.