Renk ölçümüne dayalı düşük maliyetli taşınabilir idrar analiz sistemi tasarımı
Low cost portable urine analysis system design based on color
  1. Tez No: 668052
  2. Yazar: SAAD HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAYAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İdrar muayenesi ve analizi böbrek ve idrar yolu hastalıklarında iyi ve önemli bir tanı tekniğidir. Sistem idrar tahlili için tasarlanmıştır ve bu sistem böbrek ve idrar yolu hastalıklarından kaçınmak için evde kendi kendine muayene ve günlük kontroller için tasarlanmıştır. İdrarda çözünen bu maddelerin konsantrasyonunun tarama slaytları ile reaksiyona girmesi sonucu ortaya çıkan farklı renklere göre özel sistem; renk sensörü (STC34725), Android sistemi ve Android stüdyo programı tarafından alınan okumayı depolamak, işlemek ve kontrol etmek için Arduino'dan oluşur. Etkileşim sonucu ortaya çıkan ve idrardaki fazla maddelerin yüzdesini tespit etmek için program içinde bir karşılaştırma yapılır. Bu sistemi çalıştırmak ve kontrol etmek, sonuçları görüntülemek ve gerektiğinde uzman doktora kolay ve rahat bir şekilde göndermek için Android sistemi üzerinde çalışan cihazlara indirilebilen bir program oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urine examination and analysis is a good and important diagnostic technique in kidney and urinary tract diseases. The system is designed for urinalysis, and this system is designed for home self-examination and daily checks to avoid kidney and urinary tract diseases. Special system according to the different colors resulting from the reaction of the concentration of these substances soluble in urine with the scanning slides; Color sensor (STC34725) consists of Android system and Arduino to store, process and control the reading received by the Android studio program, A comparison within the program to determine the percentage of excess substances in the urine resulting from the interaction. A program has been created that can be downloaded to devices running on the Android system to run and control this system, view the results and send it to the specialist doctor easily and conveniently when necessary.