Eskişehir'deki otel yöneticilerinin koronavirüs (Covid-19) salgını boyunca uyguladıkları kriz yönetimi stratejilerinin belirlenmesi
Determining the crisis management strategies applied by hotel managers in Eskişehir during the outbreak of coronavirus (Covid-19)
- Tez No: 668057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞIL HALE ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada, Eskişehir ilinde faaliyet gösteren otel işletmelerinin koronavirüs (Covid-19) salgınından nasıl etkilendiğinin ortaya konulması ve otel yöneticilerinin salgın dönemi boyunca uyguladıkları kriz yönetimi stratejilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda, verilerin toplanmasında araştırmanın amacına ve yöntemine uygun olarak hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme sorularından yararlanılmıştır. Görüşmeler, 25 Eylül-21 Ekim 2020 tarihleri arasında Eskişehir'de hizmet sunan 13 otel yöneticisi ile yüz yüze (12) ve çevrimiçi görüşme programı olan Zoom (1) programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi sonucunda, beş ana tema ve dokuz alt tema belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, yöneticilerin çalıştıkları otellerde krizin olumsuzluklarını önemli ölçüde hissettiklerini göstermiştir. Bununla birlikte, otel yöneticileri koronavirüs (Covid-19) krizine hazırlıksız yakalanmalarına rağmen, bilgi, beceri ve deneyimleriyle kriz sürecini kontrol altına almayı başarmışlardır. Aynı zamanda, daha önce benzeri bir kriz durumunun yaşanmamasından dolayı yöneticilerin reaktif bir yaklaşım benimseyerek çalıştıkları otellerde krizin en az hasarla atlatılması için gerekli çabayı gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarından hareketle, konu ile ilgili ileride yapılacak olan çalışmalara ve kriz yönetimi stratejilerinin geliştirilmesi konusunda turizm sektöründeki uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal how the hotel businesses operating in the province of Eskişehir are affected by the coronavirus (Covid-19) epidemic and to determine the crisis management strategies that hotel managers applied during the epidemic period. Qualitative method was used in this research. In this context, semi-structured interview questions prepared in accordance with the purpose and method of the research were used to collect the data. The interviews were held with 13 hotel managers who provide services in Eskişehir between 25th September and 21th October 2020. Face-to-face (12) and Zoom (1) interviews were conducted during this time interval. Descriptive analysis and content analysis were used to analyze the data obtained from the interviews. As a result of the analysis, five main themes and nine sub-themes were determined. The findings show that hotel managers feel the negative effects of the crisis in the hotels where they work. However, despite the fact that hotel managers were caught unprepared for the coronavirus (Covid-19) crisis, they managed to control the crisis process well with their knowledge, skills and experience. At the same time, it was concluded that managers adopted a reactive approach since there was no similar crisis situation before and made the necessary efforts to overcome the crisis with the least damage in the hotels they work in. Based on the results of the research, suggestions were presented to researchers for future studies on the subject and to practitioners in the tourism sector on the development of crisis management strategies.