Mitral kapak replasmanında hasta – protez kapak uyumsuzluğunun orta ve uzun dönemde pulmoner hipertansiyon ve fonksiyonel triküspit kapakyetmezliğine etkisi ve sonuçları
Mitral patient-prosthesis mismatch predicts suboptimal hemodynamic recovery after mitral valve replacement
  1. Tez No: 668059
  2. Yazar: SERTAN ÖZYALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEREM VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Pulmoner hipertansiyon ve fonksiyonel triküspit yetmezliği erişkin mitral kapak hastalıklarında sık ve fazla miktarda görülen patalojilerdir. Aynı zamanda mitral yetmezlik ve mitral stenoz sebebiyle yapılan mitral kapak replasmanı operasyonlarından sonra mortalite ve morbiditeyi arttıran ciddi risk faktörleridir. Mitral kapak replasmanı sonrası pulmoner hipertansiyon ve fonksiyonel triküspit yetmezliğinin gerilemesi hastadan hastaya farklıklar göstermektedir. Bu nedenle“hasta–protez kapak uyumsuzluğu”hipotezi ortaya çıkmıştır. Çalışmamızda mitral kapak cerrahisinde hasta– protez kapak uyumsuzluğu'nun post operatif pulmoner arter basıncının azalması, fonksiyonel triküspit kapak yetmezliğinin gerilemesi üzerine etkileri araştırıldı. Materyal ve Metod: Ocak 2009, Ocak 2013 tarihleri arasında Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesinde kalp ve damar cerrahisi kliniğinde sadece mekanik mitral kapak replasmanı yapılan, preoperatif sistolik pulmoner arter basıncı 45mmHg ve üstünde olan 128 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar, operasyon sonrası rutin kontrollerinde ekokardiyografik olarak incelendi. Hastalar literatürde önceden belirlenmiş kriterlere uygun şekilde (Efektif Orifis Area Indeksi 1.2 cm²/m² altındaki) protez kapak uyumsuzluğu olup olmamasına göre iki gruba ayrıldı. Elli dokuz hastada hasta-protez kapak uyumsuzluğu tespit edildi (Grup 1). Altmış dokuz hastada ise hasta-protez kapak uyumsuzluğu tespit edilmedi (Grup2). Her iki grupta operasyon sonrası sistolik pulmoner arter basıncındaki azalma, fonksiyonel triküspit kapak yetmezliğindeki gerileme karşılaştırıldı. Hastalar ortalama 45.9±8.1 ay takip edildi. Hastaların demografik, klinik ve operatif verileri ile postoperatif verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, vücut yüzey indeksi, preoperatif hastalık tanıları, ejeksiyon fraksiyonu ve preoperatif sistolik pulmoner arter basıncı ve ameliyat öncesi ekokardiyografi bulgularında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Çalışmaya dahil edilen hastaların %46 sında literatürde önceden belirlenmiş kriterlere göre (Efektif Orifis Area Indeksi 1.2 cm²/m² altındaki) hasta-protez kapak uyumsuzluğu olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Pulmonary hypertension and functional tricuspid regurgitation frequently accompany in patients with advanced mitral valve disease. These important sequels may persist well following mitral valve replacement, contributing to the postoperative morbidity and mortality. The extent of the regression in these two important determinants of postoperative outcome may show variability on patient to patient basis. This study investigates the impact of so-called patient - mitral prosthesis mismatch on postoperative pulmonary hypertension and the consequent functional tricuspid insufficiency following mitral valve replacement. Materials and methods: One hundred twenty-eight patients having mitral valve disease with pulmonary hypertension (defined as a systolic pulmonary artery pressure more than 45mmHg) undergoing isolated mechanical mitral valve replacement between January 2009 and January 2013 in the Turkiye Yuksek Ihtisas Hospital were included in this study. The patients were divided into two groups according to whether they have patient-prosthesis mismatch or not, using a predetermined criteria (Effective orifice area index