Endometriozisin obstetrik sonuçlar üzerine etkisi
The effect of endometriosis on obstetric results
- Tez No: 668098
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTSİYE PELİN ÖÇAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada amaç endometriozisi olan ve olmayan kadınların gebelik süreçlerini karşılaştırmak ve endometriozisin obstetrik komplikasyonlarla ilişkisini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: 2015-2020 yılları arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniklerine başvuru yapmış hastaların bilgileri retrospektif olarak tarandı. Dışlanma kriterleri sonrasında çalışmamızın vaka grubuna 41, kontrol grubuna 49 hasta dahil edildi. Sonuçların istatistiksel analizi, SPSS Version 24.0 programında yapıldı. P0,05) farklılık göstermemiştir. Endometriozis grubunda in vitro fertilizasyon (IVF) oranında anlamlı artış izlenmiştir (p0,05). Kontrol grubundaki olguların doğumdaki gebelik haftası ortalama 38,3±3,1, endometriozis grubunda 37,2±2,2'dir (p=0,009). Kontrol grubunda sezaryenle doğum oranı %55,1, endometriozis grubunda %61,0 saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The aim of this study is to compare the course of pregnancy in women with and without endometriosis and to evaluate the correlation between endometriosis and obstetric complications. MATERIAL AND METHOD: Datas of women who applied to outpatient clinics of Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology between 2015-2020 were retrospectively analyzed. After evaluation regarding to exclusion criteria, 41 patients were included in the case group and 49 patients in the control group of our study. Statistical analysis of the results was performed with SPSS version 24 program. P 0.05) between the two groups. We observed a significant increase in the IVF rate in the endometriosis group (p0.05). The mean gestational week of the cases in the control group was 38.3 ± 3.1, in the endometriosis group was 37.2 ± 2.2 (p=0.009). The rate of cesarean delivery was 55.1% in the control group and 61.0% in the endometriosis group (p>0.05).