Endometriozis hastalığının gebelik sonuçları üzerine etkisi
Effect of endometriosis on obstetric outcomes
- Tez No: 863071
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL KARAKUŞ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Endometriozis kronik inflamasyon ile ilerleyen ve en sık infertilite ve kronik pelvik ağrıya neden olan bir hastalıktır. Yapılan son çalışmalar; kronik inflamasyon süreci ve bunun neden olduğu adezyonların hastaların gebelik sürecini de etkilediği ve komplikasyonların daha sık görüldüğü yönündedir. Bu çalışmadaki amaç endometriozisi olan gebeler ile endometriozis hastalığı olmayan gebelerin gebelik sonuçlarını kıyaslayarak; endometriozisn gebelik sonuçlarına ve yenidoğan sonuçlarına etkisini araştırmaktır. Materyal-Method: Olgu-kontrol olarak tasarlanan çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvurmuş gebelik öncesinde ultrason ve/veya histopatolojik yöntemle endometriozis tanısı alan ve tanı sonrasında spontan veya yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalan hastalar vaka grubunu oluştururken; endometriozis öyküsü bulunmayan gebeler kontrol grubunu oluşturmuştur. 51 gebelik vaka, ve 102 gebelik kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Hastaların gebelik komplikasyonları ve yenidoğan sonuçları not edilmiştir. P.05). Sonuç: Endometriozisi olan kadınlar gebeliklerinde abortus, GDM, preterm doğum ve sezaryen ile doğum açısından olmayanlara göre daha risklidir ve bu durum gebelikleri süresnce ek takip ve bakım gerektirebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Endometriosis is a chronic inflammatory disease that progresses with chronic inflammation and most commonly leads to infertility and chronic pelvic pain. Recent studies suggest that the chronic inflammatory process and the adhesions it causes affect the pregnancy process of patients, with complications being more common. The aim of this study is to investigate the effects of endometriosis on pregnancy outcomes and neonatal outcomes by comparing the pregnancy outcomes with endometriosis to those without endometriosis. Materials and Methods: Our study, designed as a case-control study, included patients who applied to the Women's Diseases and Obstetrics Clinic of the Health Sciences University Zeynep Kamil Women's and Children's Health Application and Research Center and were diagnosed with endometriosis before pregnancy by ultrasonography and/or histopathological methods, and then became pregnant spontaneously or with assisted reproductive techniques, forming the case group, while pregnant women without a history of endometriosis formed the control group. A total of 51 pregnancy cases and 102 pregnancy controls were evaluated. Pregnancy complications and neonatal outcomes of the patients were noted. P 0.05). Conclusion: Women with endometriosis are at higher risk for miscarriage, GDM, preterm birth, and cesarean delivery during pregnancy compared to those without endometriosis, and this may require additional follow-up and care during their pregnancies.