Kadınlarda endometriozisin anksiyete ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of endometriosis on anxiety and quality of life in women
- Tez No: 670549
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KOCAÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KIZILIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, kadınlarda endometriozisin anksiyete ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte yapılan bu araştırmanın evrenini, 04 Aralık 2019-30 Ocak 2020 tarihleri arasında Acıbadem Kayseri Hastanesi Tüp Bebek ve Üreme Sağlığı Merkezi ve Kadın Hastalıkları Polikliniği'ne muayene olmak amacıyla başvuran 15-49 yaş arasındaki tüm kadınlar oluşturmuştur. Evreni belli olan örneklem genişliği formülüne göre çalışmaya alınacak örneklem sayısı belirlenmiş ve araştırmaya dâhil edilme ölçütlerine uyan 420 kadınla çalışma tamamlanmıştır.Araştırmanın verileri,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“SF 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“Durumluk Kaygı Envanteri”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerden, ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney U ve bağımsız gruplarda t testlerinden faydalanılmıştır. Endometriozisli kadınların SF 36 yaşam kalitesi ölçeğinin alt boyutlarından vedurumluk kaygı envanterinin genel toplamından aldıkları puanlar arasındaki ilişki Pearson korelasyon analiziyle incelenmiştir. Araştırmaya katılan her 10 kadından yaklaşık olarak birinin endometriozis tanısı aldığı belirlenmiştir. Endometriozis rahatsızlığına bağlı olarak kadınların %70.6'sı tedavi almış ve %39.2'si çeşitli semptomları deneyimlemektedir. Kadınların SF 36 yaşam kalitesi ölçeğinin rol güçlüğü (fiziksel) ve ağrı alt boyutlarından aldıkları puan ortancaları ve endometriozis varlığı arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of endometriosis on the anxiety and quality of life in women. The study universe of this descriptive study consisted of all the women aged 15-49 years presenting for an examination at the Acıbadem Kayseri Hospital In Vitro Fertilization and Reproductive Health Center and the Gynecology Outpatients Clinic between December 4, 2019 and January 30, 2020. The sample size was determined using the sample size formula for a known population and the study was completed with 420 women who met the inclusion criteria. The study data were collected with the“Descriptive Information Form”,“SF-36 Quality of Life Scale”and“State Anxiety Inventory”. Descriptive statistics were used for data evaluation while the Mann-Whitney U test and the t test for independent groups were used for binary comparisons. The relationship between the SF-36 quality of life subdimension scores and the state anxiety inventory total score in the women with endometriosis was evaluated with Pearson correlation analysis. Approximately one out of every 10 women included in the study was found to have a diagnosis of endometriosis. The rate of receiving treatment for endometriosis among the women diagnosed with this condition was 70.6%, and various symptoms continued to be experienced by 39.2%. A statistically significant association was found between the presence of endometriosis and the median scores from the role physical and bodily pain subdimensions of the SF-36 quality of life scale (p0.05).