Oyun programlamada çevik yöntemler
Agile methods in game programming
- Tez No: 668129
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BECERİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son dönemlerde oyun programlamada yaşanan sorunlardan birisi oyun programlama gereksinimlerinin sürekli değişmesidir. Bu yüzden oyun programlarken yürüttüğümüz sürecin bu değişime ayak uyduramaması geliştirdiğimiz ürünün başarısızlıkla ya da daha yüksek maliyetlerle sonuçlanmasına yol açmaktadır. Bu nedenle son zamanlarda değişen ortam koşullarına karşı daha dinamik ve modern bir çözüm getiren çevik yöntemlerin proje yönetiminde uygulaması giderek artmaktadır. Tezimizde ilk olarak çevik süreçlerin ortaya çıkışı, temel ilkeleri ve bu konu hakkındaki diğer çalışmalardan bahsedilecektir. İlerleyen bölümlerde ise çevik programlama yöntemi olan Scrum metodu kullanılarak“Huysuz Top”ve“Balon Vurma”uygulamaları yapılacaktır. Çıkan sonuçlar ışığında çevik metodolojinin dezavantajlarından biri olan proje teslim tarihinin nasıl tespit edilebileceğine yönelik bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
One of the problems experienced in game programming lately is that game programming requirements are constantly changing. Therefore, the inability of the process we carry out while programming the game to keep up with this change causes the product we develop to fail or to result in higher costs. Therefore, the use of agile programming, which brings a more dynamic and modern solution to changing environment conditions, is increasing day by day and the project teams are transitioning to these processes. In this thesis, firstly historical development, content, rules and methods of Agile methods will be presented with literature researches. Using the Scrum method, which is the agile programming method, in the next section.“Grumpy Ball”and“Balloon Shooting”applications will be made. In the light of the results, it is a study on how to determine the project deadline, which is one of the disadvantages of agile methodology.