A bibliometric approach to tracking business intelligence research trends
İş zekası araştırma trendlerini takip etmek için bibliyometrik bir yaklaşım
  1. Tez No: 668130
  2. Yazar: ARDITA DORTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Karar vermeyi iyileştirme amacıyla İş Zekası, her tür organizasyon için temel bir gerekliliktir. İş Zekası alanındaki araştırmalar, uygulama alanlarının çeşitliliği ve sahip olduğu farklı yönler nedeniyle karmaşık olabilir. İş Zekası alanı sürekli gelişim göstermiş; endüstri ve akademi araştırmalarının dikkatini çekmiştir. Bu çalışma, İş Zekası ile ilgili bilimsel makalelerdeki araştırma eğilimlerini ve ortaya çıkan araştırma eğilimleri arasındaki ortak oluşum ilişkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bilim Ağı'ndan(Web of Science) veri setinin toplanması için kullanılan arama sorgusu, İş Zekası'nın altyapı, veri yönetimi, veri analizleri ve bilgi dağıtımından oluşan temel teknolojik unsurlarını içerir. Bilimsel makalelerdeki anahtar kelimeleri analiz etmek için kantitatif yaklaşım ve bibliyometrik metodoloji kullanılmıştır. Yüksek frekansa dayalı araştırma eğilimlerinin belirlenmesinden sonra, birlikte oluşum analizi ile bibliyometrik bir ağ oluşturulmuştur ve dört tür görselleştirme ağı, bindirme, öğe yoğunluğu ve küme yoğunluğu bunlara eşlik etmiştir. Sonuçlar, bibliyometrik ağı oluşturmak için kullanılan yirmi dokuz araştırma eğiliminden oluşmaktadır. Tablolarla temsil edilen tanımlayıcı istatistiklerin kullanımı, her bir görselleştirme türü için ayrıntılı bilgi sağlar. Sonuç olarak bu çalışma, İş Zekası alanının araştırma eğilimlerine ve aralarındaki bağlantılara ilişkin içgörü kazanmaya hizmet edebilir. Bulgular, akademisyenlerin ve uygulayıcıların, İş Zekası(BI) alanının geçmiş ve geleceğini daha iyi anlamalarına aynı zamanda daha fazla iyileştirme çalışmaları için araştırma boşluklarını belirlemelerine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
On purpose of improving decision making, BI is a fundamental necessity for any type of organization. Research on BI field may be complex due to variety of fields where it is applied and variety of aspects which it owns. BI has shown continuous enhancements and has gained attention of both industry and academia research. This study is focused on technological aspect of BI. It aims to explore the research trends in scientific articles related to BI and co-occurrence relationships among the revealed research trends. The search query used for collection of data set from Web of Science, includes basic technological elements of BI consisting of infrastructure, data management, data analyses and information delivery. Quantitative approach and bibliometric methodology were used to analyze keywords in scientific articles. After the determination of research trends based on high frequency, a bibliometric network was constructed by co-occurrence analysis and accompanied by four types of visualizations network, overlay, item density and cluster density. The results consist of twenty-nine research trends which were used to construct the bibliometric network. The usage of descriptive statistics represented by tables provides detailed informatıon for each type of visualization. In conclusion this study may serve to gain insights into the research trends of BI field and the connections between them. The findings may contribute to scholars and practitioners to better understand the past and future of BI field and determine research gaps for further enhancements.