Decentralized inventory planning with transshipments in a multi-project environment
Transferlere izin verilen çoklu proje ortamında merkezi olmayan envanter planlama
  1. Tez No: 668128
  2. Yazar: DUYGU SOYLU NAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SERDAR BAKAL, DOÇ. DR. SEÇİL SAVAŞANERİL TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Proje bazlı çalışan birçok firma için envanter yönetimi, proje bazında merkezi olmayan bir şekilde yapılmaktadır. Bir proje bir malzemenin fazla arzına sahip olsa bile, diğerinin fazla talebi olabilir ve bu da şirketin envanter maliyetlerini artırır. Projeler arasında malzeme transferlerine izin verilirse bu maliyetler azaltılabilir. Türkiye merkezli savunma sanayi uygulamalarından hareketle yürütülen bu çalışmada, iki periyotlu bir problemde iki farklı projenin karar vericilerinin aynı malzemeyi tedarik etme politikaları incelenmiştir. Bir projenin fazla arzını, belirli bir transfer fiyatı karşılığında, fazla talebi olan bir projeye transfer ettiği bir transfer mekanizmasını inceliyoruz. Ayrıca, transferlerin getirdiği faydanın değerini tartışmak için iki karsılaştırma noktası, iki projenin de birbirinden bağımsız yönetildiği ve ikisinin de merkezi karar verici tarafından yönetildiği problemler üzerinde çalışıyoruz. Sayısal analiz, transferlerin varlığında ulaşılan çözümün, merkezi olmayan yönetimle gelen çözümden önemli ölçüde daha fazla kar elde getirdiğini göstermektedir. Ayrıca, transferlerin sağladığı avantajların miktarının, transfer fiyatlarının doğru seçimine bağlı olduğu da sayısal analizlerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many companies in project-based industries manage their inventories in a decentralized manner on a project-by-project basis. Even if one project has excess supply of a material, the other may have excess demand of it, which increase inventory costs of the company. These costs can be decreased if material transshipments between projects are allowed. In this study, motivated by the defense industry applications in Turkey, we investigate ordering decisions of two different agents, who make inventory decisions for two different projects, in a two-period problem. We study a transshipment mechanism where a project transfers its excess inventory at a unit transfer price to a project with excess demand. We prove the existence and uniqueness of the corresponding equilibrium between agents and characterize it. We also study two benchmark settings, decentralized setting without transfers and centralized setting, to discuss the benefits of allowing transfers. Numerical analyses show that agents achieve significantly more profits with transshipments compared to decentralized setting without transfers. We also show that the amount of benefits introduced by transshipments depend on the right selection of transfer prices.