Türkiye'de siyasi elitlerin Suriyeli göçmenlere yönelik söylemlerinin güvenlikleştirme kuramı ile analizi
Securitization theory and analysis of for political elite in Turkey to Syrian migrants
  1. Tez No: 668144
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ÜNAL DİKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KALİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Göç olgusu, söz edimiyle siyasallaştırılmaktadır. Göçün güvenlikleştirilmesi, güvenlikleştirici aktör tarafından hedef ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısı gibi hususların korunabilmesi amacıyla kural dışı önlemlerin alınabilmesi için yetki talep edilmesidir. Göçün güvenlikleştirme sürecinde, hayati bir tehdit olarak gösterilen göç olgusunun bertaraf edilmesi kapsamında kural dışı eylemleri meşrulaştırma çabaları yer almaktadır. Suriye iç savaşı nedeniyle, Türkiye'ye kitsel olarak göç gelmiştir. Suriyeli göçmenlerin, bu durumu Türkiye'de toplumsal ve siyasal alanda olumlu/olumsuz durumlarını meydana gelmiştir. Kopenhag okulu güvenlikleştirici yaklaşım çerçevesinde Suriyeli göçmenlerin durumlarını, Türkiye'de ki siyasal iki seçkin aktörün değerlendirmesiyle siyasal ve ekonomik yönlerini inceleyeceğiz. CHP lideri Kılıçdaroğlu ile AKP lider Erdoğan'ın Suriyeli göçmenlere yönelik güvenlikleştirici ve güvenlik dışılaştırıcı söylemlerini Kopenhag okulunun güvenlikleştici kuramı çerçevesinde analizine yer vereceğiz.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of immigration politicizes by taking action. No authority is demanded to take extraordinary measures in order to protect the economic, social and economic structure targeted by the security, the securitizing and the securing actor. The security configuration of migration is used as a vital threat. Due to the civil war in Syria, Turkey has caused to migrate as kitsel to come. Syrian immigrants, in this case Turkey in social and political fields in the positive / negative status of occurred. We will include the analysis of CHP leader Kılıçdaroğlu and AKP leader Erdoğan's securitizing and desecuritizing discourses towards Syrian migrants within the framework of the securitizing theory of the Copenhagen school.