Hedefli antikanser ilaç taşıyan, nanotaşıyıcı sistem sentezi ve ilaç salınım özelliklerinin incelenmesi
The synthesis and stability of nanocarrier system for chemotherapic agents used in cancer treatment
- Tez No: 668143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE KEKLİKCİOĞLU ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında toksisitesi düşük, kanser hücrelerine hedeflenebilen grafen oksit nanopartikül esaslı ilaç taşıyıcı sistemlerin sentezlenmesi, karakterizasyonu ve meme kanser tedavisinde sıklıkla kullanılan Doksorubisin (DOX) kemoterapötik ilacının hedefli nanotaşıyıcı sisteme yüklenerek ilaç salım özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle grafen oksit nanopartikülü sentezlenmiş, daha sonra üretilen nanoparçacığın yüzeyi Polietilen Glikol (PEG) ile iyileştirilmiştir. Takiben, tümör hücrelerine hedefleme ve nihai ilaç taşıyıcı sistemin sentezi için sırasıyla folik asit (FA) konjugasyonu ve DOX ile ilaç etken madde konjugasyonları gerçekleştirilmiştir. Bu sistemlerden ilaç salım profili, asidik (pH 5.3) ve fizyolojik (pH 7.4) olarak hazırlanan iki farklı pH tampon çözelti ortamında incelenmiştir. Sentezlenen nanotaşıyıcının ve ilaçlı sistemin karakterizasyon analizi FTIR, UV, XRD, SEM ve Zeta potansiyel analizi ile yapılmıştır. Elde edilen GO-PEG-FA-DOX yapılarından ilaç salım özellikleri UV ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to synthesize, characterize and analyze the drug release properties of Doxorubicin (DOX) chemotherapeutic drug, which is frequently used in breast cancer treatment, of low-toxicity, graphene oxide nanoparticle-based drug delivery systems that can be targeted to cancer cells. For this purpose, first the graphene oxide nanoparticle will be synthesized, then the surface of the produced nanoparticle is improved with Polyethylene Glycol (PEG). Folic acid (FA) and DOX conjugation with DOX were then performed for targeting to tumor cells and synthesis of the final drug delivery system, respectively. The drug release profile of these systems was examined in two different pH buffer solutions prepared as acidic (pH 5.3) and physiological (pH 7.4) media. Characterization analysis of the synthesized nanocarrier and drug system were performed by FTIR, UV, XRD, SEM and Zeta potential analysis. Drug release properties of GO-PEG-FA-DOX structures obtained were analyzed by UV.