Teknoloji sektöründe erken aşama kadın girişimcilerin durum analizi
Situation analysis of early stage women entrepreneurs in the technology sector
- Tez No: 668145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVRA BEDRİYE BAKER ARAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kar elde etmek amacıyla mal ya da hizmet üretmek maksatlı organizasyon meydana getiren herkes girişimci olarak isimlendirilmektedir. Dünyanın sahip olduğu nüfus dikkate alındığında bu nüfusun %50'sinin erkek diğer %50'sinin ise kadın olduğu gözlemlenmektedir. Ancak iş yaşamı ele alındığında ise erkek ve kadınlar arasındaki oran yarı yarıya değildir. Bilhassa henüz gelişmemiş ve gelişmeye devam eden ülkelerde bu durum sık sık göze çarpmaktadır. Girişimcilik kavramı hem ekonomik hem de toplumsal gelişime etki etmekle birlikte bilhassa kadınlara istihdam meydana getirmesi açısından önem taşımaktadır. Girişimcilik, kadınların istihdam içerisinde daha fazla yer almalarına olanak veren mühim bir yöntem şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Sıfırdan bir iş kuran veya kendi işine sahip kadın girişimcilerin sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Kadın girişimciler artık yalnızca klasik sektörler içerisinde değil; teknolojiyle alakalı sektörlerde de yer almaktadır. Girişimcilikle ilgili gerçekleştirilen çalışmaların çoğunlukla erkek girişimciler üzerinde yapılması ve kadın girişimcilerin genellikle bilindik sektörlerde bulunduğunu kabullenmesi, bilinir olmayan bir sektör olarak teknoloji sektöründe erken aşama kadın girişimciliğinin araştırılması konusunu önemli hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Anyone who creates an organization to produce goods or services in order to make a profit is called an entrepreneur. Considering the population of the world, it is observed that 50% of this population is male and 50% is female. However, when it comes to business life, the ratio between men and women is not the same. This is particularly noticeable in developing countries. Although the concept of entrepreneurship affects both economic and social development, it is especially important in terms of creating employment for women. Entrepreneurship emerges as an important method that enables women to participate more in employment. The number of women entrepreneurs starting a business from scratch or already owning a business is increasing day by day. Women entrepreneurs are no longer active in classical sectors only; they are also involved in the technology sector. The fact that the studies on entrepreneurship are mostly carried out on male entrepreneurs and the idea that women entrepreneurs are generally found in the non-technology based sectors makes it important to investigate early-stage women entrepreneurship in the technology sector as a new sector that women are involved in.