Prediction based real time traffic management using connected autonomous vehicles
Bağlı otonom araçları kullanarak tahmine dayalı gerçek zamanlı trafik yönetimi
- Tez No: 668156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
The increasing population of big cities and hence the increasing rate of vehicle use with the population bring important environmental and economic problems. Traffic congestion is one of the main causes of these problems. The presence of factors that may cause traffic to slow down or even stop locally increases the density of traffic, especially in highly populated cities, and the effect of these factors can cease to be local and affect the entire road network. Therefore, the effective management of traffic plays an essential role in reducing these negative effects. In this thesis, the real-time management using the connected autonomous vehicles, namely SWSCAV, was tested in the 11 km long road network using the SUMO (Simulation of Urban Mobility) environment. Then, SWSCAV with and without the prediction was compared with two real-time traffic management methods, namely the Variable Speed Limits and Lane Control Systems. 2400 different scenarios were created changing the parameters: the control distance and the percentage of the connected autonomous vehicles in the traffic flow. SWSCAV with prediction where there are 50% connected autonomous vehicles decreased the density by an average of 58.18%. This scenario provided a 61.61% decrease in the density locally with a control distance of 1250 meters.
Özet (Çeviri)
Büyük şehirlerin artan nüfusu ve dolayısıyla nüfusla birlikte artan araç kullanım oranı, önemli çevresel ve ekonomik sorunları da beraberinde getirmektedir. Trafik sıkışıklığı, bu sorunların ana nedenlerinden biridir. Trafiğin yavaşlamasına ve hatta yerel olarak durmasına neden olabilecek faktörlerin varlığı, özellikle yüksek nüfuslu şehirlerde trafik yoğunluğunu arttırır ve bu faktörlerin etkisi yerel olmaktan çıkıp tüm yol ağını etkileyebilir. Bu nedenle, trafiğin etkin yönetimi, bu olumsuz etkilerin azaltılmasında önemli bir rol oynar. Bu tezde, SWSCAV adı verilen bağlı otonom araçları kullanan gerçek zamanlı trafik yönetimi yöntemi, SUMO (Simulation of Urban Mobility) ortamı kullanılarak 11 km uzunluğundaki yol ağında test edilmiştir. Daha sonra tahminli ve tahminsiz SWSCAV , Değişken Hız Sınırları ve Şerit Kontrol Sistemleri olmak üzere iki gerçek zamanlı trafik yönetimi yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Kontrol mesafesi ve bağlı otonom araçların trafik akışındaki yüzdesi parametreleri değiştirerek 2400 farklı senaryo oluşturulmuştur. Trafikteki otonom araçların sayısının tüm araçlara oranının % 50 olduğu tahminli SWSCAV yöntemi, kritik bölgedeki yoğunluğu ortalama% 58,18 azaltmıştır. Bu senaryo, 1250 metrelik bir kontrol mesafesinde yerel olarak yoğunlukta % 61,61 azalma sağlamıştır.