Yeni kaotik video steganografi metodu
New chaotic video steganography method
  1. Tez No: 668157
  2. Yazar: DAMLA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CEM KASAPBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Günümüzde, teknoloji ve internetin gelişerek yaygınlaşmasıyla, güvenli veri transferi için farklı yöntemler ve teknikler uygulanmaya başlanmıştır. Gelişen bu yöntemlerden biri de Steganografi'dir. Steganografi, iletilecek bilginin, istenmeyen kişiler tarafından fark edilmesini önlemek için farklı araçlara gizlenmesi sanatıdır. Taşıyıcı araçlarda gözle görülür değişiklik yapılmadan mesajın gizlenmesi hedeflenir. Bu çalışmada, önerilen kaotik yöntem ile video üzerinde veri gizlenmesi amaçlanmıştır. Videoda, veri gizlenecek çerçeveler ve pikseller belirli bir düzen olmadan kaotik bir yöntemle seçilerek, RGB değerlerinin en az anlamlı bitinin değiştirilmesi ile veri bir piksele 1 byte gizli bilgi olacak şekilde gizlemesi gerçekleştirilmiştir. Oluşturulan taşıyıcı videonun ve videonun ilk halinin görsel değerleri karşılaştırılarak gizlemenin başarısı PSNR, SNR, Entropi, SSIM, MSE yöntemleri ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the development and widespread use of technology and Internet, different methods and techniques have been applied for secure data transfer. One of these developing methods is Steganography. Steganography, hiding the information to be transmitted in different tools for riddles with experience with unwanted people. In written articles, it is aimed to be given visually and to hide the message. In this technique, it is aimed to hide data on the video with the technical method. In the video, frames and pixels to hide data are selected in a chaotic method without a specific order, and data concealment is realized by equalizing the least significant bit of RGB values. The success of hiding was measured by comparing the visual information of the created carrier video and the original