Metal hurdaların elleçlenmesi amacı ile paletli tip mobil elektrikli iş makinesi ve ataşman geliştirilmesi
Design of crawler type mobile electrical crane and attachments for the handling of metal scrap
- Tez No: 668155
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE DEMİRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Metal hurdalarının geri dönüşümünde hurdaların taşınma işlemi iş makinaları ile sağlanmaktadır. Hurda taşınması için kullanılan iş makinelerine malzeme elleçleme vinci adı verilmektedir. Bu tip iş makinelerinin gerekli hidrolik ve mekanik hesaplamaları dikkatli şekilde yapılmalıdır. Bu tez çalışmasında konu olan elleçleme vincinin teknik özellikleri 14 metre bom açıklığına sahip ve kaldırma kapasitesi 3,5 ton şeklindedir. Bu tezin amacı, belirlenen özelliklere sahip elleçleme vincinin endüstriyel ortamda bulunmamasından dolayı bu vinç için tasarım ve optimizasyon çalışmasıdır. Bu çalışma malzeme elleçleme vinci tasarımları SolidWorks programı kullanılarak yapılmıştır. Statik ve modal analizler ANSYS programı ile yapılarak gerekli optimizasyon çalışmaları sonucu yapısal olarak en uygun tasarım oluşturulmuştur. Optimizasyon çalışmaları verileri Excel kullanılarak görselleştirilmiştir. Sonlu elemanlar analizleri ile ortaya çıkan sorunlar değerlendirilerek çözüm aranmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recycling of metal scrap, the transportation of scrap is provided by construction machinery. The construction machinery used for the transportation of scrap is called material handling crane. The necessary hydraulic and mechanical calculations of such machines must be carried out with caution. The technical characteristics of the handling crane, which is the subject of this thesis, has a boom span of 14 meters and a lifting capacity of 3.5 tons. The aim of this thesis is to design and optimize this crane because the handling crane with the specified characteristics is not available in an industrial environment. In this study, material handling crane designs are made by using SolidWorks program. Static and modal analyzes were performed with ANSYS program and the most appropriate design was created as a result of the necessary optimization studies. The data of the optimization studies were visualized using Excel. The problems that arose with finite element analysis were evaluated and solutions were sought.