Kestane kabuğu/ Nano- Fe3O4 biyokompoziti ile sulu çözeltilerden parlak mavi G boyar maddesinin giderimi
Removal of brilliant blue G dye from aqueous solutions with chestnut shell/ Nano- Fe3O4 biocomposite
  1. Tez No: 668163
  2. Yazar: COŞKUN ÖZALTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR TOSUN SATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, doğada bol miktarda bulunan kestane kabuğu Fe3O4 ile bir araya getirilmiş ve tekstil endüstrisinde kullanılan Parlak Mavi G (PMG) boyar maddesinin sulu çözelti ortamından uzaklaştırılmasında biyosorban olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Biyosorpsiyon koşullarını belirlemek için kesikli sistemde; çözelti pHʼı, sıcaklık, biyosorban miktarı, temas süresi, sürekli sistemde ise; akış hızı, biyosorban miktarı ve kırılma noktası parametreleri araştırılmıştır. Çalışmada deneysel verilerden elde edilen sonuçlar kinetik ve izoterm modeller ile değerlendirilmiştir. Kestane kabuğu/ Nano-Fe3O4 (KK/N-Fe3O4) biyosorbanın SEM, Mösbauer, BET, Zeta potansiyeli ve FTIR ile karakterizasyonu yapılmıştır. Optimum biyosorpsiyon koşullarında KK/N-Fe3O4' nün gerçek atıksu ortamındaki biyosorpsiyon performansı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Chestnut shell, which is abundant in nature, was magnetically modified and its use as a biosorbent in the removal of Brillant Blue G (BBG) dye, used in the textile industry, from aqueous solutions was investigated. In order to determine biosorption conditions in the batch system the parameters; solution pH, temperature, amount of biosorbent, contact time were studied whereas in the continuous system the parameters; flow rate, amount of biosorbent and breaking point were studied. The results obtained from experimental data in the study were evaluated using kinetic and isotherm models. Chestnut shell/Nano-Fe3O4 (CS/N-Fe3O4) biosorbent was characterized by SEM, Mösbauer, BET, Zeta potential and FTIR techniques. The biosorption performance of CS/N-Fe3O4 in the real wastewater environment was investigated under the optimum biosorption conditions.