İstanbul Anadolu yakasında bulunan 8-12 yaş arasında olan erkek futbol oyuncularının fiziksel özelliklerini incelenmesi
Located on the anatolian side of İstanbul examining the physical characteristics of male football players between 8-12 years old
- Tez No: 668209
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHİM COŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı; İstanbul Beykoz ilçesinde spor yapan ve yapmayan 8-12 yaş grubu çocukların fiziki gelişim ve fiziki uygunluk parametrelerinin incelenmesidir. Araştırmaya deney grubu olarak 80, kontrol grubu olarak da 40 gönüllü çocuk katılmıştır. Araştırmaya tabi tutulan deney grubu ve kontrol grubunda yer alan çocukların antrenman öncesi ve sonrası antropometrik ve fiziksel test ölçümleri testleri uygulanmıştır. Boy ölçümü için stadiometre, oturarak boy ölçümü özel oturma yüksekliği aleti, vücut ağırlığı ölçümü için Tanita HD 358 baskül, esneklik testi için özel otur-uzan esneklik sehpası, dikey sıçrama ölçümü için elektronik Smart Speed Lite marka ped, 30 saniye mekik testi için kronometre, durarak uzun atlama ve 1 kg baş üstünden sağlık topu atış testleri için metre kullanılmıştır. Grupları karşılaştırmak için Paired t test, yaşlarına göre motorsal ölçümlerinin karşılaştırılması için Kruskal Wallis H testi, korelasyon ölçümleri için Pearson kolarasyon programı ve SPSS analiz programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; It is the examination of physical development and physical fitness parameters of 8-12 age group children who do sports and do not do sports in Beykoz, the district of Istanbul. 80 volunteer children participated in the study as the experimental group and 40 volunteer children as the control group. Anthropometric and physical test measurements were applied before and after training of children in the experimental group and control group subjected to the study. Stadiometer for height measurement, special sitting height instrument for sitting height measurement, Tanita HD 358 scales for body weight measurement, special sit-and-lie flexibility table for flexibility test, electronic“Smart Speed Lite”pad for vertical jump measurement, stopwatch for 30 seconds sit-up test, The meter was used for standing long jump and 1kg overhead medicine ball firing tests. Paired t test was used to compare the groups, Kruskal Wallis H test to compare motor measurements according to age, Pearson correlation program and SPSS analysis program were used for correlation measurements.