Kronik kalp yetersizliği olan bireylerin hastalık yönetimine ilişkin inanç ve uyumları
Beliefs and compliance of individuals with chronic heart failure concerning disease management
- Tez No: 165774
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY ENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
8. ÖZET Bu çalışma, ilaca Uyum Hakkındaki inançlar Ölçeği (IUHlÖ) (The Beliefs about Medication Compliance Scale) ve Diyete Uyum Hakkındaki inançlar Ölçeği (DUHIÖ) (The Beliefs about Dietary Compliance Scale), Bireysel izleme Uyum Hakkındaki inançlar ölçeğinin (BIUHİÖ) (The Beliefs about Self Monitoring Scale) Türkçe şeklinin geçerlik ve güvenirliğini yaparak, ölçeğin KKY olan hastaların uyum ve inançlarını belirlemede geçerli ve güvenilir bir araç olup olmadığını belirleyerek, KKY olan bireylerin hastalık yönetimindeki inanç ve uyumlarını saptamak amacıyla planlandı. Araştırma İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan Siyami Ersek Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Avrupa yakasında bulunan I.Ü. Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinin Kardiyoloji polikliniğinde 1 Temmuz 2002 ile 31 Ekim 2003 tarihleri arasında toplam 80 hasta ile gerçekleştirildi. Çalışmaya; New-York Hearth Assocation'a (NYHA) göre fonksiyonel kapasitesi n-IH olan, 20-79 yaş arasında, en az okur yazar, bilinci açık, en az 6 ay önce kalp yetersizliği tanısı konulmuş, hastalar arasından çalışmaya katılmaya istekli ve gönüllü KKY olan hastalar alındı. Verilerin, İUHİÖ, DUHIÖ, BIUHSÖ ve araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen bilgi formu kullanılarak toplandı. Elde edilen veriler "Anova ICC, t testi, Cronbah a, pearson's momentler korelasyon katsayısı, ki-kare kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY a BELIEFS AND COMPLIANCE OF INDIVIDUALS WITH CHRONIC HEART FAILURE CONCERNING DISEASE MANAGEMENT This study had been planned to define the beliefs and compliance of individuals with chronic heart failure concerning disease management by performing the validity and reliability studies of the Turkish versions of the following scales; The Beliefs about Medication Compliance Scale (BMCS), The Beliefs about Dietary Compliance Scale (BDCS), The Beliefs about Self Monitoring Scale (BSMS), and by determining whether the scale is a valid and reliable tool in defining the beliefs and compliance of patients with chronic heart failure. The study had been carried out with 80 patients at Siyami Ersek Chest Diseases located in the Asian side, and at the Hospital of I.U.1 Medical Faculty located in the European side of Istanbul, between dates July 1, 2002 and October 31, 2003. According to the study's inclusion criteria; patients should have a functional capacity of II-in according to New York Heart Association, should be of ages 20-79, should at least be literate (being able to read and write), should have a clear conscious, should have been diagnosed with heart insufficiency at least 6 months ago, and should have volunteered to participate the study. Data were gathered by BMCS, BDCS, BSMS, and by the researcher using a questionnaire that was developed in light of the literature. Obtained data were evaluated by "ANOVA ICC, t test, Cronbach a, Pearson's moments correlation coefficient, and chi-square.