Sosyal medyada mahremiyet algısı: Bir uygulama örneği
Privacy perception in social media: A case study
  1. Tez No: 668226
  2. Yazar: ENGİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Teknolojik alanda yaşanan gelişmelere paralel olarak hızla kişilerin hayatına yerleşen sosyal paylaşım siteleri, kişilerin kendi istekleri doğrultusunda mahremiyetlerini ihlal edebildikleri en rahat ortamlardır. Özellikle yapısı fotoğraf ve video paylaşımına dayanan sosyal paylaşım sitelerinin başında gelen Instagram platformu üzerinde kişilerin kendileri hakkında özel olan tüm olguların ihlal edilmesi daha kolay bir yapıya bürünmüştür. Bu durum çalışmanın ortaya çıkmasındaki en önemli etmendir. Çalışma kapsamında Instagram platformunun mahremiyet algısını ne yönde etkilediği ele alınmakta ve platform üzerinde yaşanan mahremiyet ihlallerinin Selçuk Üniversitesi öğrencileri merkezinde incelenmektedir. Çalışma neticesinde elde edilen bulgular göz önünde tutulduğunda katılımcıların sosyal paylaşım siteleri içerisinde en çok Instagram'ı kullandıkları ve kullanırken de eğlenceyi amaç edindikleri tespit edilmiştir. Katılımcılar, eğlence amacı ile kullandıkları Instagram platformu üzerinde paylaşım yaparken mahremiyete dikkat ettiklerini belirtmektedirler. Katılımcıların mahremiyete yönelik yaklaşım ve kaygılarını ölçümlemek amacıyla oluşturan ölçekler analiz edildiğinde, genel itibariyle Instagram üzerinde yer alan kişilerin gerçek yaşamda farklı kişiliklere sahip olduklarını düşünmekte ve mahremiyet kavramının insan hayatında önemli bir yere sahip olduğunu ifade etmektedirler. Diğer taraftan mahremiyete ilişkin tutum ve algı ölçekleri analiz edildiğinde, katılımcıların Instagram platformu üzerinde önemli gün ve anlarına ait paylaşımlar yaparken kendileri hakkında kişisel bilgileri paylaşma noktasında çekimser davrandıklarını ve gündelik yaşamlarındaki gerçek kimlik ile bu platform üzerinde oluşturdukları kimliğin aynı olduğunu ifade etmişlerdir. Instagram platformu üzerinde erkeklerin kadınlara nazaran daha kolay mahremiyet ihlali yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan kişilerin gelir durumu arttıkça mahremiyete karşı tutumlarının da arttığı sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of technological devices, social media that took its place in lives of people very quickly is a platform where people can violate their privacy by their own will. Especially Instagram, which has a structure depending on sharing photos , with time, became a platform where users easily share their very private moments willingly. Scope of study includes topics such as how does Instagram influence a perception of privacy and appeared privacy violations. Students of Selçuk University were surveyed to understand these tow matters of study. Most of the users were spotted that they use Instagram for entertainment purposes and while sharing content they pay attention to their privacy. When analysis measurements about the perception of privacy were examined, it was spotted that some people think characters of users in social don't match with their real identities. On the other hand, people when share photos of their special occasion seem to be hesitating when sharing their private data because they are signed up to this social media platform with their real names and identities. It was spotted that violation of privacy is done more by men neither than women. With the rise of income level, attitudes towards privacy rise in the same direction.