Bazı sosyo-demografik değişkenlere göre sosyal hizmet bölümü öğrencilerinin evlilik tutumlarının incelenmesi
Investigation of social work department students' marital attitudes depending on some socio-demographic variables
  1. Tez No: 668225
  2. Yazar: MEHMET UĞUR BÜYÜKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sosyal hizmet disiplini, multi-disipliner bir yapısı olan aile danışmanlığı alanında öne çıkan disiplinlerden biridir. Sosyal hizmet bölümü'nde öğrenim gören üniversite öğrencileri mezuniyet sonrası çalışmalarının önemli bir kısmını aile ve evlilik ilişkileri odağında sürdüreceklerdir. Bu araştırmanın amacı, sosyal hizmet bölümü öğrencilerinin bazı değişkenler (cinsiyet, yaş, gelir durumu, aile yapısı, ebeveyn ilişkileri ve tutumları, sosyal hizmet eğitimi alıyor olma vb.) açısından evliliğe dair tutumlarının incelenmesidir. Çalışma, nicel araştırma yöntemine uygun olarak tasarlanmış olup tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli ekseninde dizayn edilmiştir. Bu doğrultuda 2020-2021 akademik yılında Konya ili örneğinde sosyal hizmet bölümü barındıran dört üniversitenin içerisinde araştırmaya gönüllü olarak katılan 379 öğrenciye evlilik tutumlarını incelemek amacıyla Kişisel Bilgi Formu ve İnönü Evlilik Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, sosyal hizmet bölümü öğrencilerinin evlilik tutumu puanları yüksek (ort.84,39±16,66) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Social work discipline is one of the prominent disciplines in the field of family counseling having a multi-disciplinary structure. Social work department's students will be focusing on family and marital relations as a significant part of their post-graduation work. The objective of this research is to study social work students attitudes towards marriage depending on some variables (gender, age, income status, family structure, parental relationships and attitudes, receiving social work education, etc.). The study was designed in accordance with the quantitative research method and on the axis of the relational screening model, one of the scanning models.) In this direction, Personal Information Form and İnönü Marriage Attitude Scale were applied to 379 students who voluntarily participated in the study among four universities with social work departments in the 2020-2021 academic year, in the example of Konya province. As a result of the research, the marriage attitude scores of social work students were found high (avg.84.39 ± 16.66). ).