Design and simulation of distance protection relay for high voltage transmission line using artificial neural networks
Yüksek gerilim hatlarında yapay sinir ağları kullanılarak uzaktan önleme anahtarlarının benzetimi ve tasarımı
- Tez No: 668235
- Danışmanlar: Prof. Dr. ARİF NACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde, yüksek gerilim hatlarında meydana gelebilecek hataların algılanmasını, yerinin ve tipinin belirlenmesi uzaktan gerçekleştirecek bir tasarım gerçekleştirilmiştir. Çalışma temel olarak“Dalgacık Dönüşümü”ve“Yapay Zeka”yöntemlerinin birleştirilmesini esas almaktadır. İletim hatlarında oluşacak kısa devre veya açık devre hatalarının hattın herhangi bir noktasında oluşturacağı dalga şekli değişikliklerinin karakteristiği dalga dönüşümü yöntemi ile çıkartılmış ve bu bilgi yapay sinir ağı sistemine yüklenerek sistemin hata farklarını öğrenmesi sağlanmıştır. Güç iletim hatlarının benzetimi MATLAB/SIMULING gibi yazılımlar kullanılarak yapılmış ve değişik hata tipleri, değişik iletim hattı karakteristikleri gibi parametreler değiştirilerek hattın farklı uzaklıklarındaki hataların tespit edilmesi sağlanmıştır. Örnek olarak alınan iletim hattı farklı eşdeğer dirençlerinde benzetilerek olası değişik senaryolar çalışılmış ve çok az hatalar ile hata yeri tespiti sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an approach to design a distance protection relay that performs the function of detection, classification, and localization of the fault on high voltage transmission line. The method is based on combination of discrete wavelet transform as a technique for processing signal and artificial neural networks using the extracted features from current signals of fault by discrete wavelet transform as inputs to artificial neural networks that will be trained by using back-propagation algorithm to differentiate between non faulty and faulty cases in addition to, classification of fault type, and localization of the fault for power transmission line. Matlab/Simulink is utilized for designing the model of power transmission line and simulating the different types of faults for various fault resistance and distance as well as design, training, and testing of neural networks for detector, classifier, and locator.