Depth-based scene mapping through spatio-temporal knowledge integration
Uzamsal-zamansal bilgi yardımıyla derinlik temelli sahne haritalandırılması
  1. Tez No: 668236
  2. Yazar: MERİÇ DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE IŞIL BOZMA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, robotların nokta bulutu verilerini kullanarak haritalandırma yapması amaçlanmıştır. Bu zorlu işlem için gelen verilerin bölütlenmesi, kapsayıcı şekilde tanımlanması ve üretilen bilginin öğrenmede ve karar vermede kullanılması gerekmektedir. Bölütleme robota aday nesnelerin tanımlanmasını sağlar. Robot bu bilgileri öğrenme ve karar verme aşamalarında kullanır. LİDAR gibi derinlik algılayıcı sensörler robotların çevresel bilgi edinmeleri için önemlidir. Fakat, genellikle ayrık verili ortam taramaları üretirler. Bu yüzden, bu sensörlerin verilerinin işlenmesi özel olarak ele alınmalıdır. Bu çalışmada bölütleme işlemi için küresel koordinat düzleminde çalışacak yoğunluk esaslı bir yöntem önerilmiştir. Devamında, oluşan bölütleri betimleme amaçlı yamulmuş küre yaklaşıklık betimleyicisi önerilmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlar tanımlayıcının nesneleri kategorilere ayırmada başarılı çalıştığı görülmüştür. Robot hareket ederken oluşan veri akışının anlık olarak değerlendirilmesi sahne anlamlandırmada çok önemli olsa da genellikle bu veriler üzerinden zamansal muhakeme yapılmaz. Fakat, robot hareketiyle oluşan bilgi akışında nesneler üzerinden bir devamlı olarak bir bilgi akışı gerçekleşmektedir. Bu bilgi akışını kullanmak adına zamansal yamulmuş küre yaklaşıklık betimleyicisi önerilmektedir. Nesnelerin takibi için Kalman filtreleme ve konum ve şekil benzerliğinin aynı anda kullanıldığı çoklu nesne eşleştirme yöntemi önerilmiştir. Böylece, robot hem anlık, hem de zamansal verileri kullanarak etrafındaki nesneleri tanıyabilmekte ve ortama ait anlambilimsel harita oluşturabilmektedir. Nesne sınıflandırmasına yönelik deneylerde, robotlarda zamansal yamulmuş küre yaklaşıklık betimleyicisinin anlık oluşturulmuş betimleyicilere göre performans artışı sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with scene mapping by a mobile robot using point cloud data. It is a complex process that requires the robot to segment the incoming data, represent it compactly and efficiently, and then use the resulting knowledge in its learning and decision-making. Segmentation enables the robot to determine the point cloud object candidates. The robot bases its learning and reasoning on the detected segments. Range sensors, such as LIDAR, are essential for a robot to extract environmental information. However, they generally create sparse data. For this reason, the sparse data should be considered specially. A novel approach to segmentation is proposed based on an extension of density-based clustering in the spherical coordinate system. We present the deformable sphere approximation (DSA) descriptor as a novel 3D descriptor that encodes point cloud objects. Experimental results show that our representation method is capable of classifying the objects. Finally, we consider how the robot can use all knowledge available to it. We propose an approach in which the robot also considers the knowledge accumulated through tracking the objects' temporal continuity. For this, we propose the temporal deformable sphere approximation (T-DSA) descriptor. Its construction requires the robot to track object candidates. For this, we propose a novel multi-tracking approach based on combining Kalman Filtering and multi-object matching considering position and shape similarity. We then compare the various schemes the robot can use in order to utilize the resulting knowledge. Our experimental results show that the T-DSA descriptor improves the classification performance compared to only the instantaneous DSA descriptors. As such, the robot is able to build and evolve a scene map as it is navigating in it.