Amino acid and peptide based gels
Amino asit ve peptit temelli jeller
  1. Tez No: 668237
  2. Yazar: GÜZİDE AYKENT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÖZÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Kendiliğinden yapılanabilen peptitler ve amino asit türevleri son yirmi yılda yeni geliştirilen bir alandır. Özellikle, biyomedikal uygulamalar, doku mühendisliği ve ilaç taşınımı alanlarında kullanımları için kapsamlı araştırmalar yapılmaktadır. Çeşitli amino asitler ve bunların dizilimleri kullanılarak farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip çok çeşitli peptitler elde edilmiştir. Günümüzde organik elektronik cihazlar için kullanılan bileşiklere alternatif olarak daha kolay sentezlenebilen ve biyo-esinlenilmiş malzemeler olan jelleşebilen peptitler giderek daha çok dikkat çekmektedir. Daha iyi ve kolay uygulanabilen sistemlere ihtiyaç duyan peptitlerin biomedikal malzemeler ve organik elektronik cihazlar için tasarım, sentez ve uygulamaları zorlayıcı bir konudur. Sadece kendiliğinden yapılanabilen peptitler değil, ayrıca amino asit türevi düşük molekül ağırlıklı jelatörler geniş skalada uygulamalar için çokça geliştirilmiştir. Bu çalışmanın ilk kısmında, yapay amino asitler kullanılarak ve kimyasal peptit sentezi ile iletken peptit bazlı jeller geliştirilmiştir. İletkenliği iyileştirmek için aromatik halkaların π-π istiflenmesi ile artırılmış yük mobilitesine sahip düzenli yapılar sağlayabilen farklı yapay amino asitler geliştirilmiştir. Bu yapay amino asitleri kullanarak, kendiliğinden yapılabilen peptitler sentezlenmiş ve literatürdeki verilere göre daha yüksek iletkenlik değerine sahip yeni iletken biyo-esinlenilmiş malzemeler geliştirilmiştir. Bu çalışmanın ikinci kısmında ise, amino asit bazlı düşük molekül ağırlıklı jelatörler keşfedilmiş olup, hatta bazıları literatürdeki amino asit bazlı jelatörlere göre daha düşük molekül ağırlığına sahiptirler. Bu yeni geliştirilen malzemeler çok geniş bir çözücü skalasında jelleşebilmektedirler ve boya uzaklaştırma ve ilaç salınımı çalışmaları gibi farklı uygulamalarda kullanılabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
Self-assembling peptides and amino acid derivatives are becoming an emerging field especially in last decades. Especially for their usage in biomedical applications, tissue engineering and drug delivery, extensive research are being done. Large variety of peptides with different physical and chemical properties were acquired by using different amino acids and their sequences. As a more easily synthesized and bio-inspired alternative materials to the compounds used nowadays for organic electronic devices, gel forming peptides are getting more attention. Design, synthesis and applications of these peptides in biomedical materials and organic electronic devices is a challenging topic that requires alternative structures to get better and easily applied systems. Not only self-assembling peptides, also low molecular weight gelators of amino acid derivatives were developed quite for a wide range of applications. In the first part of this study, conductive peptide-based gels were developed through chemical peptide synthesis, utilizing artificial amino acids. To enhance the conductivity of self-assembling peptides, different artificial amino acids were developed that provide well-ordered structures with enhanced charge mobility through π-π stacking of aromatic units. By using these artificial amino acids different peptide sequences that are able to self-assemble were synthesized and new conductive bio-inspired materials were developed with higher conductivity values than the literature data. In the second part of this study, amino acid based low molecular weight gelators were discovered, even some of them have the lower molecular weight among other amino acid based gelators found in the literature. These newly developed materials are able to form gel in a wide range of solvents and thus, utilized for different applications such as dye removal and drug release studies.