Access to communication with low earth orbit satellites and provide telemedicine
Alçak irtifa yörünge uydularıyla haberleşme ve teletıp sağlanması
- Tez No: 668255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, İletişim Bilimleri, İşletme, Healtcare Management, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Haberleşme hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bağırarak ve dumanla başlayan haberleşme serüveni telgraf, telefon ve uydu ile devam etmiştir. Telgraf ve telefon ile kısa mesafelerde haberleşme sağlanırken, uydularla bu sınırlar aşılmıştır. Bu nedenle global bir haberleşmeyi sağlayabilmek için uyduların önemi büyüktür. 2000'li yıllar itibariyle, çeşitli şirketler Alçak İrtifa Yörüngesi (AİF) Uyduları ile küresel iletişim sağlamak için uzaya uydular fırlatmışlardır. Bu uyduların oluşturdukları konsorsiyumlarla birlikte dünyanın her bölgesinde yüksek band genişliği ve düşük gecikmeyle haberleşme sağlanabilmektedir. Bu uydu hizmetleri, önceki yıllarda olduğu gibi pahalı değildir, aksine son kullanıcıların bu hizmetleri kullanabileceği bir hale gelmiştir. Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Bankası'nın ortak çalışmasıyla ortaya çıkan rapora göre, dünya nüfusunun en az yarısı temel sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktadır(WHO and The World Bank, 2017). Bu çalışmada; uydu ve iletişim geçmişi incelendi, LEO uydusu ile dünya çapında iletişim sağlamanın önemi vurgulandı, teletıp geçmişi ve teletıp ekipman türleri hakkında bilgiler verildi, LEO uydusunun teletıp üzerindeki önemi açıklandı. Dünyanın en uzak köşesinde bile teletıp sayesinde toplumun birinci basamak sağlık hizmetlerine uzaktan erişebileceği ifade edildi. Ölüm oranlarını etkileyen hastalık haritası ile Türkiye ve Dünya için Teletıp, ekonomik ve teknik gereklilikler açısından analiz edildi. Teletıp fizibilitesi yapıldı, salgın sırasında teletıp kullanımı vaka çalışmaları ile açıklandı.
Özet (Çeviri)
Communication is a critical component of humanity for their existence. The communication technology experience commencement with shouting and smoke continued with telegraph, telephone, and satellite. Communication is possible at short distances by telegraph and telephone, but satellites outpaced these limits. Satellites are of great significance in order to provide worldwide communication. In the afterward 2000s, various companies have launched satellites to space to ensure global communication with Low Earth Orbit (LEO) Satellites. LEO satellites provide a high-speed internet connection with low latency. As the number of satellites launched into space and rivalry increments, the cost of satellite services lessening. People who do not have access to the internet connection and those who have low-speed internet have become capable of utilizing this service as the satellite internet connection prices have diminished. In this study; satellite and communication history was scrutinized, the significance of providing worldwide communication with the LEO satellite is highlighted, information on telemedicine history and telemedicine types of equipment was yielded, the importance of LEO satellite on telemedicine has been explicated. It has been expressed that even in the distant corner of the world, the community can access primary health care services remotely as a consequence of telemedicine. Telemedicine application has been analyzed in terms of economic and technical requirements for Turkey and the World with diseases map affecting mortality rates. The feasibility of telemedicine was made, the use of telemedicine during the outbreak was explained by case studies.