Sevgi evlerinde kalan 7-12 yaş arası çocuklarda Tanrı tasavvuru
Imagine of God in children between 7-12 years old in orphanages
  1. Tez No: 668256
  2. Yazar: RANANUR FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Her dönemin toplumu için Tanrı ve O'na inanç, araştırılması ve tartışılması gereken mevzulardan biri olagelmiştir. Bireyin bir topluma mensubiyeti o toplumun sosyo-kültürel ve dini açıdan özelliklerini bünyesinde barındırması demektir. Ancak her birey, mensup olduğu inanç sisteminin penceresinden farklı bir Tanrı görmektedir. Bunun sebebi de bireysel tecrübelerin ve onların algılanış biçimlerinin farklı olmasıdır. Hemen hemen herkes aynı tecrübeleri yaşayabilir. Fakat doğuştan gelen bilişsel özellikler ve o özelliklerle geçirilen çocukluk dönemi bireysel bir olgudur ve benzersizdir. Dolayısıyla benzersizleşen yaşamlar bireye, benzersiz bir Tanrı tasavvuru sunmaktadır. Bireyin çocukluk dönemindeki anne-babanın davranışlarıyla şekillenen anne-baba imajları da ileriki dönemdeki Tanrı tasavvurlarına yansımaktadır. Ancak anne-babasıyla büyümemiş ve onların bakımından faydalanmamış veya kısmen faydalanmış olup Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde Sevgi Evlerinde himaye edilen çocukların bu durumlarının, Tanrı tasavvurlarına nasıl yansıdığı ise önemli bir husustur. Bu çalışma, Sevgi Evlerinde kalan 7-12 yaş grubu çocukların Tanrı tasavvurlarını mülakat yöntemiyle betimlemek üzere yapılmış nitel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, Eskişehir İli'nde Sevgi Evlerinde kalan çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmaya, 17'si kız 22'si erkek olmak üzere 39 çocuk katılmıştır. Araştırmada çocukların yaşlarına ve cinsiyetlerine göre Tanrı tasavvurları ele alınmıştır. Sonuç olarak ise, Sevgi Evlerinde kalan 7-12 yaş grubu çocuklarının büyük bir çoğunluğunun Tanrı'yı“merhametli”olarak tasavvur ederek, olumlu yönde bir tasavvur geliştirdikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
For the society of every era, belief in God and in Him has been one of the issues that need to be researched and discussed. Membership of an individual to a society means that that society incorporates socio-cultural and religious characteristics. However, every individual sees a different God from the window of his belief system. The reason for this is that individual experiences and their perception are different. Almost everyone can have the same experiences. But the innate cognitive traits and childhood spent with those traits is an individual phenomenon and is unique. Thus, unique lives offer the individual a unique imagine of God. The images of parents, which are shaped by the behaviors of the parents in the childhood of the individual, are also reflected in the future imaginations of God. However, it is an important issue how these situations of children who did not grow up with their parents and did not benefit from them or partially benefited from them and who were sheltered in the orphanages under the Ministry of Family, Labor and Social Services, reflected on the imagination of God. This study is a qualitative study conducted to describe the God imaginations of children between the ages of 7-12 living in the orphanages by interview method. The sample of the study consists of children living in orphanages in Eskişehir Province. 39 children, 17 girls and 22 boys, participated in the study. In the study, God's imaginations were discussed according to the age and gender of the children. As a result, it has been found that most of the 7-12 age group children staying in orphanages have developed a positive vision by imagining God as“merciful”.