Comparative analysis of case studies on legacy system migration in banking industry
Eski sistem geçişlerinin bankacılık endüstrisinde karşılaştırmalı vaka analizi
  1. Tez No: 668277
  2. Yazar: HASAN EMRE HAYRETCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAŞAK AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yaşanan teknolojik gelişmeler, müşteri ihtiyaçlarındaki sürekli değişim ve iş hedeflerinden doğan baskılar bankacılık endüstrisindeki inovasyonun temel itici gücü olmaktadır. Monolitik yapıdaki eski nesil mimariler bankaların yeni nesil iş modellerini uygulamalarının önünde engel oluşturmaktadır. Bankalar rekabetçi kalabilmek için daha modüler ve genişleyebilir mimarilere göç etmek durumundadırlar. Bu tür bir göç, bankaların sahip olduğu mevcut teknik ve organizasyonel yapıya ciddi bir etki yaratmaktadır, bu sebeple böyle bir dönüşüm için uçtan uca bir göç stratejisinin oluşturulması ve planlanması kaçınılmazdır. Bu tez 2014 ve 2020 yılları arasında eski nesil sistem mimarilerinden böyle bir dönüşüm yolculuğuna çıkmış olan üç büyük perakende bankanın taşınma süreclerini değerlendirme kriterlerini, taşınacak olan uygulama portföylerini nasıl önceliklendirdiklerine yönelik gözlemlerimizi karşılaştırmalı olarak raporlamaktadır. Çalışmamızda bankaların motivasyonları, göç stratejlerini ve göç önceliklendirme metodlarını karşılaştırıyor ve bu tür büyük çaplı dönüşüm projeleri için önemli olacak unsurları tartışıyoruz. Eski nesil teknoloji mimarileri, iş operasyonlarının en öncelikli sorunları ve dönüşüm programlarının başladığı dönemlerdeki teknoloji akımları yeni nesil mimarilerin şeçimini etkilemektedir. Kurum kültürü ve mimari karar otoriteleri, çözüm mimarisi ekipleri gibi kuvvetli yönetişim yapıları uygulama göçlerinin yapılış şekillerini belirlemektedir. Uygulama taşıma planları ne şekilde yapılırsa yapılsın, değer odaklı program yönetişim yapıları en etkin önceliklendirmelerin yapılmasını sağlayan metod olarak ortaya çıkmaktadır. Dönüşüm programları uygulamaları yeni mimariye taşıdıkça, taşıma ve önceliklendirme kriterleri dinamik olarak değişmektedir. Bu kriterlerin program motivasyonları ve hedefleri ile sürekli olarak hizalanması programlar açısından önemli bir başarı kriteri olarak çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Advances in technology, changing customer requirements, and pressure from business goals are the main drivers for innovation in the banking industry. Legacy architectures with monolithic structures prevent banks from implementing new generation banking models. To stay competitive, banks migrate to modular and scalable architectures. This migration has a significant impact on banks' technical and organizational infrastructures, so it is crucial to devise an end-to-end migration strategy and plan the transformation. This thesis reports our observations on the legacy system migration of three large retail banks between 2014 and 2020, focusing on the evaluation and prioritization criteria for their application portfolio to be migrated. We compare and contrast the motivations, migration strategies, and migration prioritization methods and discuss key takeaways from these high scale migration projects. The existing legacy architecture, most urging issues of the current operations and industry trends at the time of the transformation program, define the target architecture for legacy migration. The culture and availability of strong governance structures such as architecture boards, solution architecture teams, and target architecture patterns play an essential role in how migration planning is conducted. Regardless of the planning approach selected, value-driven program management practice would provide the most optimized prioritization. A robust migration project management is required to ensure the continuity, progress, and quality of the transformation. As transformation programs migrate the applications to the new platform, migration evaluation and prioritization criteria are subject to change. Continuous alignment of these criteria with program objectives is essential to succeed in the application migration during legacy modernization programs.