Barış yaklaşımları üzerinden Afrika ve Avrupa'daki çatışmaların karşılaştırmalı incelenmesi: İspanya Bask-Kuzey İrlanda-Ruanda-Somali
A comparative analysis of conflicts in Africa and Europe through peace approaches: Spain (Basque country) – Northern Ireland – Rwanda – Somalia
  1. Tez No: 1008852
  2. Yazar: HAKAN ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA DAĞLAR MACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez barış yaklaşımları çerçevesinden Afrika ve Avrupa'daki çatışma örneklerini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Çalışmada İspanya Bask Bölgesi, Kuzey İrlanda, Ruanda ve Somali vakaları ele alınarak çatışmaların şiddet seviyeleri ve negatif barıştan pozitif barışa dönüşme süreçleri analiz edilmiştir. Tezin temel amacı bu dört farklı çatışma bölgesinde barış çabalarının hangi koşullarda kalıcı ateşkesle ve pozitif barışla sonuçlanabileceğini ortaya koymaktır. Çalışmada karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanılmış ve her vaka benzer değişkenler üzerinden değerlendirilmiştir. Çatışmaların tarihsel arka planları, aktörleri, yapısal nedenleri ve dış müdahalelerin etkileri sistematik biçimde ele alınmıştır. Avrupa örneklerinde siyasal kurumların görece güçlü yapısı, dış müdahalelerin olumlu katkısı ve toplumsal uzlaşı mekanizmalarının negatif barış sürecine katkı sağladığı görülürken, Afrika örneklerinde sömürgecilik mirası, zayıf devlet yapıları ve süreklilik arz eden şiddetin negatif barış ve pozitif barışın tesisini zorlaştırdığı tespit edilmiştir. Çalışma, çatışmaların sona ermesinin tek başına barış anlamına gelmediğini, yapısal eşitsizliklerin ve toplumsal adaletsizliklerin giderilmesinin kalıcı barış için zorunlu olduğunu savunmaktadır. Bu yönüyle tez, barış çalışmalarına karşılaştırmalı ve eleştirel bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines conflict cases in Africa and Europe from the perspective of peace approaches through a comparative analysis. The study focuses on the cases of the Basque Country in Spain, Northern Ireland, Rwanda, and Somalia, analyzing the levels of violence in these conflicts and the processes through which they have moved from negative peace to positive peace. The main objective of the thesis is to identify the conditions under which peace efforts in these four different conflict regions can result in lasting ceasefires and positive peace. A comparative analysis method is employed, and each case is evaluated based on similar variables. The historical backgrounds of the conflicts, key actors, structural causes, and the effects of external interventions are examined systematically. While the European cases demonstrate that relatively strong political institutions, the positive contributions of external interventions, and mechanisms of social reconciliation have supported the achievement of negative peace, the African cases reveal that the legacy of colonialism, weak state structures, and persistent violence have made the establishment of both negative and positive peace more difficult. The study argues that the mere cessation of conflict does not in itself constitute peace and that addressing structural inequalities and social injustices is essential for achieving sustainable peace. In this respect, the thesis offers a comparative and critical contribution to peace studies.