Zeolitle kurutma metodunun biber tohumlarının kalitesine etkisi
The effect of drying method with zeolit on the quality of pepper seeds
  1. Tez No: 668303
  2. Yazar: CİHAT ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma 1/1, 1/2, 1/3 oranlarındaki tohum/zeolit ortamlarında yapılan tohum kurutmanın, Çarliston, Kandil Dolma ve Yalova Yağlık biber (Capsicum annuum L.) çeşitlerinin tohum kaliteleri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tohum kalitesi çimlenme, yaşlandırma, fide çıkış oranı ve ortalama çimlenme, fide çıkış hızıyla değerlendirilmiştir. Tohum nemi %10 ve altına inme süreleri sıcak hava kurutmada 10 saat, zeolitle kurutmada en hızlı olan 1/3 tohum/zeolit kurutma 1. tekrarda 40-52 saat ve 2. tekrarda 84-88 saat, güneşte kurutmada 1. tekrarda 20-36 saat ve 2. tekrarda 48-52 saat, 1/3 tohum/slika jel kurutmada 72-88 saat olarak gerçekleşmiştir. Zeolit kurutmadan tohum kalitesi bakımından slika jel kurutma, güneş kurutma ve sıcak hava kurutma uygulamalarına kıyasla benzer veya daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Çimlendirme testinde Çarliston, Kandil D., Yalova Y. çeşitlerinde sırayla, zeolitle kurutulan tohumlarda 1. tekrar çalışmasında %85-91, %60-81, %87-90 ve 2. tekrar çalışmasında %67-73, %65-66, %72-76 aralığında, sıcak hava kurutma 1. tekrarda %93, %66, %89 ve 2. tekrarda %71, %64, %65 oranlarında, güneş kurutma 1. tekrarda %93, %75, %89 ve 2. tekrarda %70, %67, %72 oranlarında, slika jel kurutma 2. tekrarda %62, %72, %77 oranlarında gerçekleşmiştir. Yaşlandırma sonrası çimlendirme testlerinde, zeolitle kurutulan tohumlar her üç çeşit de sıcak hava kurutma, güneş kurutma ve slika jel kurutma ile benzer sonuçlar göstermiştir (p>0.05). Normal gelişmiş fide çıkış oranları Çarliston, Kandil D., Yalova Y. çeşitlerinde sırasıyla, zeolitle kurutulan 1. tekrarda %90-91, %89-94, %91-93 ve 2. tekrarda %79-84, %72-82, %88-92 oranlarında, sıcak hava kurutma 1. tekrarda %89, %85, %92 ve 2. tekrarda %81, %81, %92 oranlarında, güneş kurutma 1. tekrarda %93, %88, %89 ve 2. tekrarda %75, %75, %93 oranlarında, slika jel kurutma 2. tekrarda %80, %80, %88 oranlarında gerçekleşmiştir. Sonuçlar zeolit kullanılarak kurutmanın tohum kalitesinin korunması bakımından gelecek vadeden bir yöntem olduğunu ve bu bulgular ışığında daha detaylı çalışmaların yapılmasında yarar olduğu sonucunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to test the effect of drying with zeolite at the rate of 1/1, 1/2, 1/3 seed/zeolite rate in seeds of three pepper (Çarliston, Kandil Dolma and Yalova Yağlık) cultivars. Seed quality was evaluated by seed germination, ageing test, seedling emergence and mean germination time and seedling emergence time. The experiments were conducted twice (run 1 and 2). Seed drying rate in zeolite at the rate of 1/3 in the first run between 40-52h, in the second repeat 84-88h, while sun drying took 20-36h, 48-52h, silica gel drying took 72-88h. Seed quality after drying on zeolite was better or similar to those of sun drying and silica gel drying. Results in germination percentages in Çarliston, Kandil Dolma and Yalova Yağlık were as 85-91%, 60-81, 87-90 % in the first, 67-73, 65-66 and 72-76% in the second run in zeolite drying. While the values were 93, 66 89% in the first, 71, 64, 65% in the second run at high air temperature drying, 93, 75, 89% in the first, 70, 67, and 72% in the second run in sun drying, 62 72 and 77% in silica gel drying, respectively. Ageing test results with zeolite drying was similar to sun, high air temperature and silica gel dryings (p>0.05). Seedling emergence percentages after zeolite drying were 90-91,89-94 and 91-93% in the first, 79-84, 72-82 and 88-92 % in the second run, in Çarliston, Kandil Dolma and Yalova Yağlık, respectively. The seedling emergence results were as 89, 85, 92 % in the first, 81,81 and 92 % in the second run in high air temperature drying, 93,88 and 89 % in the first run, 75, 75 and 93 % in the second run in sun drying, 98, 80 and 88 % in silica gel drying, respectively. Results indicated that seed drying by zeolite in pepper seeds has a potential and can be used for cheap and easy alternative to sun drying, high air temperature drying or silica gel drying methods