Pullulan bazlı polimerik yara örtüsü hazırlanması ve biyomalzemeözelliklerinin incelenmesi
Preparation of pullulan based wound dressing and investigation of its biomaterial properties
- Tez No: 668302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA MERT BALABAN, DOÇ. DR. BENGİ ÖZKAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, yeni bir yara örtü malzemesi olarak pullulan aşılanmış kopolimer hidrojeli hazırlandı ve karakterize edildi. Pullulan aşılanmış akrilik asit-itakonik asit kopolimer (Pu-g-p(AA-ko-IA)) hidrojeli, çapraz bağlayıcı olarak N,N'-bisakrilamid (BIS) ve baĢlatıcı olarak amonyum persülfat (APS) varlığında akrilik asit ve itakonik asitin pullulan üzerine UV kopolimerleĢme ve çapraz bağlama tekniğiyle sentezlendi. Ampisilin yüklü Pu-g-p(AA-ko-IA) hidrojeli yine aynı teknikle reaksiyon ortamına ilacın ilavesiyle hazırlandı. Hazırlanan hidrojellerin detaylı karakterizasyonu FT-IR, SEM, DSC ve TGA analizleri ile gerçekleştirildi. Pu-gp(AA-ko-IA) hidrojelinin yara örtüsü malzemesi olarak performansını ortaya çıkarmak için şişme ve in vitro sitotoksisite çalışmaları yapıldı. İlaç yüklü hidrojel için gerçekleŞtirilenin vitro ilaç salım testlerinin sonuçları, yüklenen ilacın %67'sinin 7 gün sonra Pu-g-p(AA-ko-IA) hidrojelinden salındığını gösterdi. Elde ettiğimiz sonuçlar, yüksek şişme kapasitelerine sahip Pu-g-p(AA-ko-IA) hidrojelinin yara örtüsü uygulamaları için umut verici bir aday olarak kabul edilebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study presents the preparation and characterization of pullulan grafted copolymer hydrogel as a new wound dressing material. In this study, novel pullulan grafted poly(acrylic acid-co-itaconic acid)(Pu-g-p(AA-co-IA)) composite hydrogels are prepared and investigated as wound dressing material for the first time in the literature. Pu-g-p(AA-co-IA) hydrogels were synthesized via UV crosslinking graft copolymerization of acrylic acid itaconic acid and onto pullulan, in the presence of N,N'-methylenebisacrylamide as crosslinking agent and ammonium persulfate as initiator. Ampicillin loaded Pu-g-p(AA-co-IA) hydrogels were prepared in the same manner with the addition of the drug in the reaction media. Detailed characterizations of drug-free and drug-loaded hydrogels were performed through FT-IR, SEM, DSC and TGA analyses. Hydrolytic degradation, swelling and in-vitro cytotoxicity studies were performed to reveal the performance of Pu-g-p(AA-co-IA) as wound dressing material. The results of in-vitro drug release tests showed that 67% of the loaded drug was released from the Pu-g-p(AA-co-IA) hydrogels after 7 days. The results revealed that the proposed Pu-g-p(AA-co-IA) hydrogels having high swelling capacities could be acceptable as a promising candidate for wound dressing applications.