Çin'in yumuşak güç politika uygulaması: Kazakistan-Kırgızistan örneği
China's soft power policy on the example of Kazakhstan and Kyrgyzstan
  1. Tez No: 668354
  2. Yazar: BEGIMAI SULTANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Uluslararası ilişkilerde güç kavramının temel eksenini Joseph S. Nye'ın yumuşak güç kavramı oluşturmaktadır. Çin'in yumuşak güç politikasının temel amacı, uluslararası ve bölgesel düzeylerde siyasi, ekonomik ve sosyal hedeflerini gerçekleştirebileceği çekici bir imaj yaratmaktır. Bu çalışma,“yumuşak güç”kavramının teorik çerçevesini ve Çin tarafından Orta Asya ülkelerinde uygulanışını ele almaktadır. Ayrıca çalışma, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan'ın Çin ile ekonomik, ticari, yatırım ve ulaşım etkileşimlerini ve sorunlarını değerlendirmektedir. Çin bölgede hızla lider bir ekonomik güç hâline gelmekte ve beş Orta Asya ülkesinin ekonomik büyümesinin hızını, ritmini ve sektörel yapısını etkilemektedir. Çalışmanın amacı, Çin'in yumuşak güç politikasının Orta Asya ülkeleri üzerinde özellikle de Kazakistan ve Kırgızistan'daki yansımalarını analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Joseph S. Nye's concept of soft power constitutes the basic axis of the concept of power in international relations. The main purpose of China's soft power policy is creation of an attractive image, thereby which it is possible to achieve political, economic and social goals at international and regional levels. This study deals with the theoretical framework of the concept of“soft power”and its application by China in Central Asian countries. In addition, the study evaluates the economic, commercial, investment and transportation interactions and problems of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan with China. China is rapidly becoming a leading economic power in the region, affecting the pace, rhythm and sectoral structure of the economic growth of the five Central Asian countries. The aim of the study is to analyze the reflections of China's soft power policy on the Central Asian countries, especially in Kazakhstan and Kyrgyzstan.