Ergenlerde akıllı telefon kullanımının anksiyete, stresle başa çıkma stratejileri ve bağlanma stilleri ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship of smartphone use in adolescents with anxiety, strategies of coping with stress and attachment styles
  1. Tez No: 668355
  2. Yazar: ÇAĞATAY CEM İZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SARI GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Akıllı telefonun sorunlu kullanımı, özellikle gençler arasında, gün geçtikçe yaygınlaşan bir sorundur. Bu araştırma ile ergenlerde akıllı telefon kullanımının, akıllı telefonun sorunlu kullanımına dönüşmesini etkileyen faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla akıllı telefon kullanımının anksiyete, stresle başa çıkma stratejileri ve bağlanma stilleri ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 16-17 yaş aralığındaki bireylerden oluşmaktadır. Çalışmaya 57 erkek, 113 kız olmak üzere toplamda 170 ergen katılmıştır. Örneklem İstanbul ili sınırları içerisinde yaşayan ergenlerden rastgele seçilmiştir. Katılımcılara yaş, cinsiyet, medeni durum, ailenin gelir düzeyi, akıllı telefon kullanımı, kullanılan telefonun fiyat aralığı, kronik ya da psikolojik rahatsızlıklarının olup olmadığı sorgulanan bir sosyodemografik veri formu doldurtulmuştur. Ek olarak katılımcılara Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği- Kısa Versiyonu (ATBÖ-KV), Beck Anksiyete Ölçeği, Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği, Çocuk ve Ergenlerde Stresle Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği ve Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile yorumlanmıştır. Betimleyici istatistikler tanımlandıktan sonra, değişkenler arasındaki ilişkilerin tespiti için ki-kare testi, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) uygulanmıştır. ATBÖ-KV skorları ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda akıllı telefonun sorunlu kullanımının kronik hastalık tanısı, anksiyete düzeyi, kullanılan stresle başa çıkma stratejileri, kaygılı kararsız bağlanma stili ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Ek olarak bağımsız değişkenlerin birbirleriyle ilişkileri de analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar literatür verileriyle karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Problematic smartphone use is an increasingly common problem, especially among young people. With this research, it is aimed to determine the factors affecting the conversion of smart phone use to problematic smartphone use in adolescents. For this purpose, the relationship between smartphone use and anxiety, coping strategies and attachment styles was examined. The sample of the study consists of individuals between the ages of 16-17. A total of 170 adolescents, including 57 boys and 113 girls, participated in the study. The sample was randomly selected from adolescents living within the borders of Istanbul province. Participants filled out a sociodemographic data form that inquired about age, gender, marital status, family income, smartphone usage, price range of the phone used, and whether they had chronic or psychological disorders. In addition, the Smartphone Addiction Scale-Short Version (SAS-SV) Beck Anxiety Scale, State Trait Anxiety Scale, Children and Adolescents Coping with Stress Scale and Three Dimensional Attachment Styles Scale were administered to the participants. The data obtained were interpreted with the SPSS package program. After the descriptive statistics were defined, chi-square test, independent sample t test and one-way analysis of variance (One Way ANOVA) were applied to determine the relationship between variables. The relationship between SAS-SV scores and independent variables was evaluated using Pearson correlation analysis. As a result of the analysis, it was concluded that problematic smartphone use was associated with the diagnosis of chronic disease, anxiety level, stress coping strategies, and anxious- ambivalent attachment style. In addition, the relationships of independent variables with each other were also analyzed. The results obtained were interpreted by comparing with the literature data.