The making of industrial subjects in spaces of work, living and collectivity: Eskişehir 1923-1980
Endüstri öznelerinin çalışma, yaşam ve kollektivite mekanlarında oluşumu: Eskişehir 1923-1980
  1. Tez No: 668359
  2. Yazar: AYTEN HÜMA TÜLCE UMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN TURAN ÖZKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 564
Özet
Eskişehir'de devlete dayalı endüstri, yirminci yüzyılın ikinci çeyreğinde oluşmuş; üç büyük endüstri kuruluşu olan demiryolu fabrikası, şeker fabrikası ve Sümerbank basma fabrikası devlet tarafından kurulmuş veya geliştirilmiştir. Bu gelişmeler doğrultusunda kent endüstrileşme, göç, modernleşme ve kentleşme aracılığıyla dönüşmeye başlamıştır. 1950 ile 1980 yılları arasında Eskişehir'deki endüstri işçileri kendi seslerini bulmaya başlamış ve işçi örgütleri olan sendikalar, dergi idarehaneleri, tüketim kooperatifleri ve tatil kampları üreterek, yoğun örgütsel tartışmalar başlatmışlardır. Böylece, birçok işçi daha geniş kentsel mekâna yayılarak, yaşam ve kolektif mekânlar aramış, örgütlenmek için mücadele ederek şehrin sosyal ve kültürel yaşamıyla etkileşime girmiştir. Bu tez endüstri çalışanlarının, devletin sunduklarına ek olarak, ne tür üretimler yaptıklarını ve kentsel mekânla nasıl etkileşime girdiğini tartışmaktadır. Daha katmanlı bir aktör ağı ortaya çıkarabilmek için fabrikada çalışan tüm endüstriyel özneleri- yöneticiler, memurlar, mühendisler, işçiler ve diğer çalışanlar – kapsamaktadır. Böylelikle çeşitli endüstriyel öznelerin çalışma, yaşam ve kolektif mekânlarının günlük yaşamda nasıl üretildiğini ve kullanıldığını ve bu yapılı çevrenin kentteki sosyal, ekonomik ve politik değişim içinde nasıl konumlandığını anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
State-based industry in Eskişehir was introduced by state-owned factories in the second quarter of the twentieth century. Accordingly, three large-scale industries, the railway factory, the sugar factory, and the Sümerbank print factory, were founded or developed by the Turkish state. In line with these developments, the city began to be transformed through industrialization, migration, and urbanization. Between 1950 and 1980, the industrial workers in Eskişehir began to find their own voices and took part in intense organizational debates within the workers' organizations: trade unions, editorial rooms, consumer cooperatives, and holiday camps. Thus, many industrial workers spread to the larger urban environment, searching for living and collective spaces, struggling to form organizations as organized industrial subjects, and interacting with the social and cultural life of the city. In addition to what the state introduced, this dissertation discusses how the industrial employees produced in and interacted with the urban environment by covering all employees working in the factory - managers, officials, engineers, workers and other employees - to explore a more diverse network of actors. The main objective is to understand how work, living, and collective spaces were produced and used resulting in multiple industrial subjects alongside an analysis of how this built environment was positioned within social, economic, and political change in the city.