Kentsel mekanın birey tarafından algılanması ve kentsel biçimlerin oluşum etkenlerinin tarih sürecinde incelenmesi
Perception of the urban space by the individual and a research into the formative factors of the urban artifacts during the historical process
- Tez No: 93752
- Danışmanlar: PROF. ALTAN AKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Günümüzde“kent”ve“mekan”kavramları sıkça kullanılırken, bir 21. yüzyıl insanı ve metropol yaşayanı olarak,“kentsel mekan”olgusunun asırlar öncesinden yok edildiği bir dönem ve mekanda, bu kavramların ne kadar bilinçli olarak kullanıldığı şüphelidir.“Kentsel mekan”olgusunu hiç yaşamadığımız için, kaybettiğimizin de farkında değiliz. Yaşadığımız iç mekanları güzelleştirmek için bir sorumluluk duymamıza rağmen, kentsel mekanı düzenleme sorumluluğunun belediyelere ait olduğunu düşünürüz. Fakat yoğun trafikten, hava kirliliğinden, yolların düzgün olmayışından, çarpık kentleşmeden dolayı sürekli şikayetçiyizdir. Kafamızda yer alan birçok soru ile okula, işe, eğlenmeye vs. gidip geliriz. Ortaçağ, Rönesans, ya da Barok dönemlere ait kısmen korunmuş bir Avrupa kenti görme fırsatı bulduğumuzda, ya da Safranbolu'ya gittiğimizde, bu mekanlarda duyduğumuz huzuru fark edip“Yaşadığımız kent neden böyle değil?”sorusunu sorarız. Bu soruyu şu şekilde de sorabiliriz:“Bilimsel alanda bunca teknolojik gelişmelere rağmen kentlerimizde neden her geçen gün yaşam kalitesi giderek düşüyor?”veya“Kentlerimizde tarihte var olan uygarlık seviyesini ve kentsel mekan kalitesini bugün neden yakalayamıyoruz?”Bütün bu sorulara cevap bulmak bu çalışmanın hazırlanma nedenini oluşturmuştur. Bu sorulan cevaplayabilmek için, kentsel çevreyi daha bilinçli bir gözle incelemek gerekir ve eski medeniyetlere ait kentlerin ortaya çıkışını ve gelişimini gözden geçirmek yararlıdır. Bu düşüncelerle, çalışma üç ana bölümde incelenmiştir: ilk ana bölümde genel olarak çevre kavramı, ikinci ana bölümde kentsel mekanı algılamak ve açıklamak için temel konular, üçüncü ana bölümde ise tarihsel süreçte kentlerin evrimi incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünü oluşturan kentsel çevreyi algılama ve açıklama ile ilgili temel konular; mekanın, kentsel mekanın ve kentsel biçimin tanımı, kentsel formun belirleyicileri, mekanı algılama, mekan ve zaman ilişkisi, mekan ve yer ilişkisi, kentin tipolojisi, sınıflandırma problemleri, kentsel mekanın bileşenleri (sokak ve meydan) ve vııözellikleri, kısmi çalışma alanları, son olarak da kenti algılamada tarihin önemi üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, Mezopotamya, Mısır ve Hindistan'ı içeren ilk yerleşimlerden başlayarak, Yunan kenti, Roma kenti, İslam kenti, Ortaçağ kenti, Rönesans kenti ve son olarak Endüstri Devrimi sonrası ve modern kentler incelenmiştir. Sonuç bölümünde, çalışmanın başında sorulan sorular, tezin ana metin bölümlerinde incelenen kavramlar doğrultusunda cevaplandırılmıştır. Kaybedilen“kentsel mekan”olgusunu yeniden kazanmak için öneriler sunulmuştur. vın
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today while the terms“city”and“space”are very common, as a metropolis citizen living in the 21th century, during a period and in a place that the concept of“urban space”have been lost several centuries ago, it is doubted that these concepts are consciously being used. Becase we haven't experienced the concept of“urban space”, we are not aware that we have lost it Although we assume responsibility to make the interior spaces that we are living in, we often think that it is the responsipility of municipal bodies to make an arrangement of the urban space. But we usually constantly complain about the heavy traffic, air pollution, rough streets, building mass. With many questions in our minds, we go to school, work, ete. When we have the opportunity to visit a partially preserved European city of the Medieval, Renaissance or Baroque Period, or when we visit Safranbolu, we recognise the enjoyment that we feel and ask“Why don't we live in a city like this?”We may also ask a question such as“Why is the quality of living decline day by day in our cities although there are many improvements in the field of science?”or“Why don't we reach the contemporary level of civilisation and the quality of urban space that we had in the past?”To find answers to all these questions is the reason of making this study. To reply these questions, we must have a more conscious vision of urban environment and it is useful to consider about the emergence and development of the cities of ancient civilisations. With these considerations, the thesis is studied mainly on three subjects: the concept of environment in the first main section, basic subjects on perceiving and describing the urban space in the second main section and the evolution of cities as a third main subject ix zc yükseköğretim kurulu a©KÖMAKmS¥OK mimimThe basic subjects on perceiving and describing the urban space which constitute the third chapter of the thesis are; the description of urban space and urban forms, urban form determinants, classification problems, the main components of urban space (street and square) and their characteristics, the study area, and finally the importance of history on perceiving the urban space. In the forth chapter, starting from the first settlements which consists of Mezopotamia, Egypt and India, cities of Greece, Islam, Medieval, Renaissance and finally cities after the Industrial Revolution and Modern cities have been researched. In the last section consisting the results, the questions which have been posed at the beginning of the thesis have been replied according to the concepts which have been elaborated in the second, third and forth chapters. The proposals have been made to regain the urban space that have been lost