Primer epitelyal over tümörlerinde see-fim yöntemiyle örneklenen tuba uterinaların fimbrial uçlarında izlenen histomorfolojik değişiklikler
Histomorphological changes in fimbrial end of tuba uterinas sampled by see-fim method in primary epithelial ovarian tumors
  1. Tez No: 668398
  2. Yazar: GÖKÇE AŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA TANAY EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Primer epitelyal over tümörlerinde SEE-FİM yöntemiyle örneklenen tuba uterinaların fimbrial uçlarında izlenen histomorfolojik değişikliklerin saptanması Gereç ve Yöntem: Tüm olgularda fimbrial uçlar histomorfolojik olarak incelendi ve tümör grubundaki olgularda fimbrial uçtaki öncü lezyonlar ile tümörünün boyanma paterni karşılaştırıldı. Bulgular: 40 primer epitelyal over tümörü olgusu arasından fimbrial uçta tümör varlığı seröz karsinom lehine istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.02). Seröz karsinomlarda tümör derecesi ile fimbrial uçta tümör varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p> 0.05). p53 imzası varlığı kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak seröz karsinom lehine anlamlı fark izlendi (p= 0.04). Seröz karsinom olgularında tubal boyanma paterni izlenirken, müsinöz karsinom hariç diğer seröz karsinom dışı tümörlerde heterojen boyanma görüldü. Sonuç: Tümör ve tümör dışı olgularda öncü lezyonların saptanabilmesi açısından fimbrial uçların incelenmesi için en uygun yöntem SEE-FİM' dir. Çalışmamızda seröz karsinom dışı tümör olgularında da fimbrial uçta tümör ya da öncü lezyonların izlenebildiği, normal populasyonda da izlenebilen p53 imzası' nı öncü bir lezyon olarak kabul etmeden önce eşlik eden bir tümör ya da in situ karsinom varlığına bakılması gerektiği, seröz kanserlerin büyük kısmının tuba epitelinden kaynaklanırken, endometrioid tümörlerin endometriozis ile, brenner tümörlerinin ise transizyonel metaplaziyle yakından ilişkili olduğu öngörüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: By sampling SEE-FİM protocol to determine the histomorphologic changes at the fimbrial ends of primary epithelial ovarian tumors. Materials and Methods: Histomorphologic changes at the fimbrial ends are evaluated in all cases and precursor lesions ara compared with staining pattern of ovarian tumors in tumor group. Findings: The presence of tumor at the fimbrial end was statistically significant (p=0.02) in serous cancer within 40 primary epithelial ovarian tumor. There was no significant statistical difference between tumor grade and presence of tumor at the fimbrial end in serous cancer (p>0.05). Between serous cancer and control group p53 signature was statistically significant in serous cancer (p=0.04). While tubal type staining was seen in serous cancer, except mucinous tumor non-serous cancers showed heterogen staining pattern. Results: SEE-FİM protocol is the best sampling method to determine the precursor lesion at the fimbrial end in tumor and non-tumoral cases. The results of our study suggests that tumor or in situ carcinoma can also be seen in non-seous carcinoma; p53 signature should not be accepted as precursor lesion without tumor or in situ carcinoma at the fimbrial end; most of serous cancer are originated from tubal epithelium and transitional metaplasia is closely related with brenner tumor.