İş ve yaşam tatmini arasındaki ilişkide sosyal medya kullanımı ve doyumunun etkisi
The effect of social media use and satisfaction in the relationship between work and life satisfaction
- Tez No: 668399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada turizm sektöründe yer alan konaklama işletmelerinin ön büro departmanında çalışan personelin performans ve verimliliğinin arttırılması için iş ve yaşam tatmini arasındaki ilişkide sosyal medya kullanımı ve doyumlarının (eğlence, sosyalleşme ve bilgi edinme) etkisinin kullanımlar ve doyumlar kuramı çerçevesinde belirlenmesi, iş tatmini, yaşam tatmini ve sosyal medya kullanımı ve doyumlarının demografik değişkenlerle ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Antalya'nın Manavgat ilçesinde faaliyet gösteren 5 yıldızlı konaklama tesislerinin önbüro departmanında görevli 267 personelle gerçekleştirilmiş; geçerli 260 veri değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma sonucunda iş ve yaşam tatmini arasındaki pozitif yönlü istatistiksel açıdan anlamlı olarak tespit edilen ilişki (r=.32) üzerinde, bilgi edinme doyumunun (r=.28), eğlence ve sosyalleşme doyumlarından (r=.31) göreli bir ağırlığının bulunduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgular kapsamında iş ve yaşam tatmini arasındaki ilişkinin bilgi edinme doyumundan etkilendiği söylenebilmektedir. İçsel ve dışsal iş tatmini alt boyutları ile yaşam tatmini arasındaki ilişkiler üzerinde ise, yine bilgi edinme doyumunun diğer doyumlardan göreceli ağırlığı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of social media use and satisfaction (entertainment, socialization and information acquisition) on the relationship between work and life satisfaction of the personnel working in the front office department of the accommodation companies in the tourism sector within the framework of the theory of uses and gratifications. In addition, the relationship between job satisfaction, life satisfaction and social media use and satisfaction with demographic variables were also examined. The research was carried out with 267 staff working in the front office department of 5-star accommodation facilities operating in Manavgat district of Antalya. 260 valid data were evaluated. As a result of the research, it has been observed that the satisfaction between the knowledge and satisfaction (r =.28) and entertainment and socialization satisfaction (r=.31) have a relative weight on the relationship (r=.32), which was found to be statistically significant between the job and life satisfaction. Within the scope of these findings, it can be said that the relationship between work and life satisfaction is affected by the satisfaction of acquiring information. When the relationships between the internal and external job satisfaction sub-dimensions and life satisfaction are concerned, the relative effect of information satisfaction was found from other satisfaction.