Diplejik serebral palsili çocuklarda kinezyolojik bantlamanın denge ve yürüme üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of kinesiological taping on walking and balance function of children with diplegic cerebral palsy
  1. Tez No: 668405
  2. Yazar: SAADET YAMAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNSELİ USGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamız diplejik serebral palsili çocuklarda kinezyolojik bantlamanın (KB) denge ve yürüme üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya, 9'ar kişilik üç grup olmak üzere toplamda 27 diplejik SP'li çocuk dahil edildi. Yaşları 5-15 yıl arasında olan ve KMFSS'ye göre Seviye I ve II olan çocuklar basit rastgele örnekleme yöntemi ile üç gruba ayrıldı. Çapraz kontrollü çalışma dizaynına göre, çalışmaya başlamadan önce tüm hastaların değerlendirmeleri alınıp kaydedildi. Tüm gruplardaki çocuklara 6 hafta boyunca haftada 2 seans 45 dakikalık FTR programı uygulandı. İlk gruptaki çocuklara bantlama yapılmazken, ikinci gruptaki çocukların quadriseps femoris kasına KB, üçüncü gruptaki çocukların gluteus maksimus kasına KB yapıldı. Bant uygulama bölgesinde 3 gün süreyle kaldı. Uygulama sonunda üç gruba da değerlendirmeler tekrarlanarak kaydedildi. Bantlama yapılan bölgelerde silinme etkisini sağlayabilmek için tedaviye 3 gün ara verildi. Devamında grupların tedavileri tekrar çaprazlanarak üç grubun da aynı uygulamaları sıralı olarak alması sağlandı. Uygulamaların etkinliğini incelemek için uygulamalardan önce ve sonra Pediyatrik Berg Denge Ölçeği (PBDÖ), 1 Dakika Yürüme Testi (1DYT), Süreli Kalk ve Yürü Testi (SKYT) ve Çocuklar İçin Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü (PFBÖ) değerlendirmeler yapıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre; yapılan tedavilerin üçünün de tedavi öncesi değerlere göre çocuklarda denge reaksiyonunu (PBDÖ) arttırdığı saptandı (p0,05). Bu anlamda, elde ettiğimiz sonuçlar göz önüne alındığında SP'li çocuklara FTR uygulamaları sırasında tercih edilen diz ve kalça kinezyolojik bantlamasının uzun dönem etkilerini karşılaştıran çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to investigate effects of kinesiotaping on walking and postural balance function among children with diplegic cerebral palsy. 27 children with diplegic serebral palsy who were seperated into three group with 9 children, participated into the study. Children, ages between 5-15 years and with GMFCS level I-II were seperated with simple random sample method into three groups. According to the cross-sectional study design, assessments of all patients were obtained and recorded before starting the study. Physical therapy and rehabilitation program (PTR) was performed in all groups for 45 minutes, for two days a week, for 6 weeks. While kinesiological tape (KT) was not applied to the children in the first group, KT was applied to the QF muscle on the children in the second group, and the KT was applied to GM muscle on the children in the third group. The tape stayed in the application area for 3 days. The evaluations were repeated and recorded in all three groups. The treatment was paused for 3 days in order to achieve the effect of wiping in the application area. Subsequently, the treatments of the groups were crossed again, allowing all three groups to take the same applications sequentially. To examine the effectiveness of the applications, Pediatric Berg Balance Test (PBBS), 1 Meter Walk Test (1MWT), Timed and Go Test (TUG) and Functional Independence Measure for Children (WeeFIM) were performed. It was found that all three treatments performed increased balance reaction (PBBS) in children (p0.05). In this sense, there is a need for studies comparing the long-term effects of knee and hip kinesiology taping preferred during FTR applications on children with CP.