Krom cevheri zenginleştirme işlemi atıklarından olan olivin mineralinin asfalt betonunda filler olarak kullanımı
The use of olivine mineral from chrome ore enrichment process wastes as files in asphalt concrete
  1. Tez No: 668404
  2. Yazar: MURAT CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEYCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünyadaki doğal kaynaklar; nüfusun hızla çoğalması, kentleşme ve hızlı sanayileşme nedeniyle azalırken, doğal kaynakların gereklilikleri gün geçtikçe artmaktadır. Bununla beraber atık malzeme oluşumundaki yükseliş çevre problemlerinde de artışı meydana getirmektedir. Atık malzemelerin yeniden değerlendirilmesi ile çevreye verilen zarar en aza indirgenmiş olacaktır. Doğal kaynakların verimli kullanılmasıyla enerji tasarrufu sağlanıp, uzun sürede ekonomiye büyük faydalar sağlanması mümkün olacaktır. Bu çalışmada Eti Krom tesislerinde kromit cevherinin zenginleştirilmesi sonucu ortaya çıkan atık olivin malzemesinin esnek üstyapılarda filler olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. İlk aşamada geleneksel kırmataş tozu kullanılarak elde edilen gradasyonda sabit filler oranı %4.7 olarak alınmış ve bitüm oranı %3,5, %4,0, %4,5, %5,0, %5,5 alınarak optimum bitüm yüzdesi elde edilmiştir. İkinci aşamada, ilk aşamada bulunan optimum bitüm yüzdesi ile geleneksel kırmataş tozuna %0, %25, %50, %75 ve %100 oranlarında olivin ikame edilerek oluşturulan biriketlere stabilite, akma, pratik özgül ağırlık, boşluk yüzdesi, asfalt dolu boşluk yüzdesi ve agregalar arası boşluk yüzdesi deneyi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre geleneksel kırmataş filler malzemesiyle ikame edilen olivin yüzdelerine göre asfalt betonunun mühendislik özelliklerinin değişimi karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
While the natural resources in the world are decreasing due to the rapid increase of the population, urbanization and rapid industrialization, the requirements of natural resources are increasing day by day. However, increasing waste material generation increases environmental problems. Recycling of waste materials minimizes the damage to the environment. By using natural resources efficiently, it will be possible to save energy and provide great benefits to the economy in a long time. In this study, the usability of the waste olivine material obtained as a result of enrichment of chromite ore in Eti Krom plants as fillers in flexible superstructures was investigated. In the first stage, the rate of fixed fillers in the gradation obtained by using traditional crushed stone powder was taken as 4.7% and the optimum bitumen percentage was obtained by taking the bitumen rate as 3.5%, 4.0%, 4.5%, 5.0%, 5.5%. In the second stage, stability, flow, practical specific gravity, percentage of voids, percentage of asphalt filled voids and aggregates to the deposits created by replacing olivine in the ratio of 0%, 25%, 50%, 75% and 100% to the traditional crushed stone powder with the optimum percentage of bitumen found in the first stage. Percentage of gap was tested. According to the results, the changes in the engineering properties of asphalt concrete were compared according to the olivine percentages substituted with traditional crushed stone filler material.